To je to što me zanima!

Upute za sanaciju dimnjaka i nove bojlere: 20.000 kn po kući

Iznos do 20 tisuća kuna namijenjen je za financiranje sanacije dimnjaka i ugradnju novih bojlera, kao i za popravak ili zamjenu zabatnog zida, popravak dizala te nužnu privremenu zaštitu zgrade
Vidi originalni članak

Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja izdalo je uputstva za vlasnike zgrada i upravitelje, odnosno predstavnike suvlasnika, a vezano za sanaciju dimnjaka i ugradnju novih bojlera za što će svako zagrebačko kućanstvo pogođeno potresom dobiti do 20.000 kuna. 

Spomenuti iznos do 20 tisuća kuna namijenjen je za financiranje sanacije dimnjaka i ugradnju novih bojlera, kao i za popravak ili zamjenu zabatnog zida, popravak dizala te nužnu privremenu zaštitu zgrade od utjecaja atmosferilija i uklanjanja odnosno pridržavanja opasnih dijelova zgrade koje  mogu ugroziti život ili zdravlje ljudi.

POGLEDAJTE VIDEO: Brojni zagrebački dimnjaci oštećeni su u potresu

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Iz Ministarstva graditeljstva osigurat će se 12 tisuća kuna po kućanstvu za spomenute sanacije, dok će se ostatak osigurati u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, koji će sufinancirati nove kondenzacijske bojlere s 80 posto od ukupnog iznosa, odnosno do iznosa od 8.000 kuna. Troškovi će se nadoknaditi i svima onima koji su spomenute radove ili već obavili ili ih sad obavljaju, a uvjet je predočenje računa i da svi radovi budu po pravilima struke.

Upute su proizašle nakon prošlotjednih sastanaka koje je ministar Predrag Štromar organizirao s upraviteljima, predstavnicima Grada Zagreba, Gradske plinare Zagreb, inženjerima građevinarstva, strojarstva te predstavnicima dimnjačara.

Na prošloj sjednici Vlada je, naime, donijela odluku o rebalansu kojom se 141 milijun kuna usmjerava na sufinanciranje hitne sanacije i nabavku bojlera građanima pogođenim potresom. To je preduvjet da se osiguraju sredstva za hitne sanacije rebalansom proračuna, a s ciljem da se podigne razina sigurnosti na područjima pogođenim potresom, omogući topla voda i grijanje građanima koji će se nakon tih popravaka moći vrati svojim domovima.

- Vlada RH pomoći će svakom kućanstvu s iznosom do 20 tisuća kuna, ali to je samo početak jer mnogi domovi su pretrpjeli značajno veća oštećenja. Čeka nas cjelokupna obnova kako Zagreba tako i dijelova Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije. Inzistiramo od samog početka na transparentom trošenju sredstava te su ovom odlukom predviđena i sredstva za izradu aplikacije koja će omogućiti svim institucijama, ali i građanima uvid u troškove u realnom vremenu -  istaknuo je Štromar.

Hodogram je razrađen za popravak ili zamjenu dimnjaka, s obzirom da je velika većina upita i nedoumica upravo u ovom dijelu obnove. Upravitelji zgrada i (su)vlasnici trebaju angažirati stručne ljude (projektante, izvođače, nadzorne inženjere), čime će se osigurati optimalna inženjerska rješenja i uspješna realizacija ove prve faze obnove.

Novčana pomoć dodjeljivat će se na temelju originalnih računa, sukladno Odluci o osiguranju novčane pomoći za privremenu i nužnu zaštitu i popravak zgrada oštećenih potresom na području Zagreba i okolice. 

Idi na 24sata

Komentari 13

  • ravno1 11.05.2020.

    Štromar i Vrdoljak i njihova takozvana stranka HNS su potpuno zakazali u sanaciji zgrada oštećenih potresom. Gurali su se da preteknu gospodina Bandića a sada kiksaju. Treba ih smijeniti.

  • centarfor 11.05.2020.

    Novinari. Da li 20000 kuna po domačinstvu ili po kući? Dogovorite se s urednikom za naslov ili ne razlikujete domačinstvo od kuće.

  • popevke_sam_slagal 11.05.2020.

    Vi koji niste direktno pogođeni potresom jeste građani drugog reda jer imate nekretnine drugog reda, nekretnine koje nisu spomenici kulture, koje ne pune gradski budžet, zbog kojih turisti ne dolaze u Zagreb. Zato ili kupite nekretnine u centru i postanite vlasnik takve nekretnine ili natjerajte Korejance, Španjolce i druge turiste da se dive vašim betonskim soc. zgradama ili, najbolje, začkomite.

Komentiraj...
Vidi sve komentare