Marinko Bujas više nije upravitelj zatvora u Splitu. Na mjestu šefa zatvora na Bilicama naslijedio ga je Ognjen Džaja, a Bujas se vratio u zadarski zatvor odakle je s mjesta dežurnog 2018. došao u Split. Neki u sustavu ovaj premještaj na nižu poziciju povezuju s incidentima u splitskom zatvoru prošle godine. Podsjećamo, Kristian Vukasović (18) je prošle godine preminuo u splitskoj bolnici, kamo je došao iz zatvora na Bilicama. Umro je od zatajenja srca, u bolnicu je stigao s ozljedama abdomena. Mladića, osuđenog za podmetanje požara, tijekom nekoliko mjeseci boravka u zatvoru više puta su iz Splita prevozili u bolnicu za zatvorenike u Zagreb.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Uprava za zatvorski sustav i probaciju nije našla niti jedan propust u radu djelatnika zatvorskog sustava u odnosu na preminulog zatvorenika Vukasovića - kažu u Ministarstvu pravosuđa pod kojim je i Uprava za zatvorski sustav.
Niti DORH nije utvrdio propuste.
- Nije ni utvrđena veza između postupanja nadležnih tijela i smrti Kristiana Vukasovića, za kojeg je utvrđeno da je umro prirodnom smrću - odgovorili su iz splitskog DORH-a.
Obitelj Vukasović ne odustaje i na sudu će od države tražiti odštetu. Dok je Bujas bio šef zatvora dogodio se i još jedan nesvakidašnji slučaj. Naime, četvorica zatvorenika okomili su se na zatvorenika tukli ga, i iznuđivali od njega novac prijeteći mu da će mu silovati sestru i djevojku.
- Upravitelj Zatvora u Splitu nije smijenjen već je službeniku koji je obavljao poslove upravitelja prestao privremeni premještaj te je isti vraćen u matično kazneno tijelo - tvrde u Ministarstvu pravosuđa.
Dodaju i kako je i dalje u tijeku utvrđivanje svih detalja unošenja mobilnih uređaja u Zatvor u Zagrebu. Podsjećamo, lani u prosincu u zagrebačkom zatvoru pronašli su tri mobitela skrivena u spužvi kod zatvorenika.
- Pokrenuto je više stegovnih postupaka te je voditelj raspoređen na mjesto niže složenosti - kažu u Ministarstvu.
Demantiraju i da je bilo pokušaja zataškavanja situacije u Kaznionici u Glini gdje su lani u jednom danu kod zatvorenika našli 200-tinjak tableta, tri mobitela i stabljiku marihuane. Nekoliko dana kasnije ponovno su pretresali ćelije i ponovno su pronašli nedopuštene stvari. Pravosudnim policajcima koji su u tome sudjelovali nadređeni su, navodno, uz suptilne prijetnje za njih nepovoljnim posljedicama, sugerirali da ne bi bilo dobro da evidentiraju pronađene stvari u drugoj pretrazi.