Rekreacijski ribar Stipe Svirčić (54) isplovio je iz uvale Galešnice u Grebaštici kraj Šibenika. More nije bilo mirno, ali ipak je vidio nešto golemo i crno kako ide prema brodu. Dograbio je osti i jednim ubodom ulovio ražu.
Kad ju je ulovio, Stipe je ostao iznenađen težinom raže i otimanjem s ostiju.
- Bila je golema i snažno se trzala. Nikad ovakvu ribu nisam vidio, ali svejedno sam odmah pomislio: ‘Imat ćemo dobar ručak danas’ - rekao je Svirčić koji je upecao ražu kapitalca teško oko deset kilograma.
No vrlo brzo je uslijedilo razočaranje. Nitko u Grebaštici nikad nije ulovio ni jeo ovakvu ribu. Odmah su ga kolege ribari upozorili da bi mogla biti otrovna. Potvrda o opasnosti ubrzo je stigla i s Instituta za oceanografiju i ribarstvo iz Splita.
- Pazite na bodlju na repu koja je otrovna - upozorio ga je prof. dr. sc. Jakov Dulčić iz Laboratorija za ihtiologiju i priobalni ribolov splitskog instituta.
Inače, riječ je o ljubičastoj žutugi koja je rasprostranjena uz obalu Sredozemnog mora te je zadnjih godina nešto češća i u Jadranu (sjeverni i srednji dio). Hrani se žarnjacima, uključujući meduze, zatim glavonošcima, dekapodnim rakovima i malom pelagijskom ribom. Bodlja na repu je otrovna i služi joj za obranu. Ubod je jako bolan i opasan te može izazvati odumiranje stanica u živim tkivima.
Nakon upozorenja o otrovnom repu Stipe je iskoristio priliku za fotografiranje, a nije propustio ni prigodu da se našali s propisom koji ribaru rekreativcu dopušta ulov samo do pet kilograma ribe po danu. - Prije nego što sam s broda zamahnuo ostima trebao sam je izvagati, a onda ubiti samo polovicu ribe. I to prednju, a stražnju s otrovnim repom ostaviti u moru - smije se Stipe Svirčić.
Nada se da riba neće propasti i da će mu se uskoro javiti netko tko zna kako se pripremaju ribe koje imaju otrovni rep.