Saveznici u NATO-u ubrzali su napore da uvjere Tursku da prekine svoje protivljenje ulasku Švedske u NATO, ali hoće li imati uspjeha prije samita čelnika Saveza u srpnju u Litvi nije jasno, rekao je zapadni dužnosnik u srijedu.
Švedska i Finska podnijele su zahtjev za članstvo u NATO-u prošle godine, odustajući nakon ruske invazije na Ukrajinu od dugotrajne politike vojnog nesvrstavanja. Zahtjeve za članstvo moraju odobriti sve članice NATO-a. Ulazak Finske u međuvremenu je potvrđen, ali Turska i Mađarska tek trebaju potvrditi zahtjev Švedske.
Za Sjedinjene Države i ostatak Saveza, dobrodošlica Švedskoj kada se blok sastane u Vilniusu na samitu od 10. do 11. srpnja bio je glavni prioritet.
Posljednjih dana razni dužnosnici iz zemalja NATO-a djelovali su u pokušaju da dobiju odobrenje Ankare, rekao je Reutersu zapadni dužnosnik koji je želio ostati anoniman zbog osjetljivosti pitanja.
Turska je ratificirala pristupanje Finske NATO-u krajem ožujka, ali je nastavila prigovarati Švedskoj, rekavši da Stockholm krije članove militantnih skupina koje smatra teroristima.
Zapadni dužnosnik rekao je da su NATO saveznici aktivno surađivali s Turskom i zagovarali švedsku prijavu za NATO, ali da nije jasno hoće li Ankara to odobriti prije samita u Vilniusu, te da bi se to moglo dogoditi nakon toga.
U srijedu je savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan razgovarao s Akifom Cagatayem Kilicom, glasnogovornikom i glavnim savjetnikom turskog predsjednika Tayyipa Erdogana, a među temama razgovora bila je i kandidatura Švedske za NATO.
- Gospodin Sullivan je istaknuo stav Sjedinjenih Država da bi Švedska trebala postati članica NATO-a što je prije moguće- stoji u priopćenju Bijele kuće.
Erdogan je također održao telefonski razgovor s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom, priopćilo je tursko predsjedništvo, razgovarajući o razvoju situacije u Rusiji i kandidaturi Švedske za NATO. Erdogan je rekao da je Švedska poduzela korake u pravom smjeru, misleći na novi zakon o terorizmu u zemlji.
No također je rekao da su pristaše zabranjene Kurdistanske radničke stranke (PKK) u Švedskoj nastavili organizirati prosvjede i financirati ono što je nazvao terorističkim skupinama, što je "neprihvatljivo" za Tursku.
U srijedu je muškarac poderao i zapalio primjerak Kurana, muslimanske svete knjige, ispred središnje džamije u Stockholmu, što je događaj koji je izazvao osudu Turske i mogao bi dodatno zakomplicirati kandidaturu Švedske za NATO. Muškarac je optužen za agitiranje protiv etničke ili nacionalne skupine.