To je to što me zanima!

'Uništeni smo! Pčele mi danima umiru u mukama, neću imati ni kilu meda jer su ih otrovali...'

Tisuće pčela uginule zbog pesticida, pčelar Zdravko Ladić (62) morao ih je skupljati lopatom. Velika šteta počinjena je desecima proizvođača meda
Vidi originalni članak

Ovo je blago rečeno katastrofa. Nema gorega. Ma strava. Sve su nam pobili, sve pčele, one već danima umiru, da umiru. Pčele ne ginu. Ne znamo kako ćemo ovo prebroditi, golema je šteta, u dahu nam govori pčelar Zdravko Ladić (62) iz mjesta Bogdanovec u općini Gornji Mihaljevec kraj Čakovca kojemu je netko potrovao tisuće pčela. Sve je počelo, kaže nam, u subotu oko 18 sati.

POGLEDAJTE VIDEOVIJESTI: 

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Netko je prskao pesticidima uljanu repicu i napravio kaos. Ne samo meni, nego svim pčelarima u ovom dijelu Međimurja. Evo, prošla su četiri dana, a pčele još umiru u mukama od otrova. To se toliko brzo proširilo jer je došlo u najgore vrijeme, prije bagremove paše, kad su pčele najaktivnije - s knedlom u grlu nam govori Zdravko, koji nas vodi do svojih košnica. A tamo pravi horor. Imao je 13 košnica, koje su sad uništene. U njima na tisuće mrtvih pčela, a Zdravko ih može samo lopatom skupljati.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Ja sam u mirovini te mi je ovo hobi, ali isto tako od toga sam i dobro živio, a sad je sve uništeno. Za ovu godinu nećemo imati ni kilogram meda, a godišnje sam samo ja proizvodio od 300 do 400 kilograma - govori nam Zdravko dok obilazimo košnice. Što smo se više približavali pčelama, one koje su preživjele, zabijale su se u nas.

- Ja se već 18 godina bavim ovim, nikad nisam doživio da su toliko agresivne, ali one su takve kad su ugrožene. Prije sam se mogao približiti bez prevelike zaštite, ali sad se moram zabarikadirati jer nikad nisu više ubadale i napadale. Sve se poremetilo, sve. Ali morate znati jednu stvar. Bez pčela nema života, one nama daju život, a pogledajte što su nam napravili - u očaju dodaje pčelar.

Situacija nije bolja ni kod Zdravkova susjeda Mladena Mikolana, koji ima 24 košnice. Njega smo zatekli dok ih je čistio. Njegova žena zbog razjarenih pčela ne izlazi iz kuće.

- Ja sam ih u subotu čim sam čuo zatvorio u košnice, mislio sam da sam ih spasio, ali otrov je ipak ušao u košnice. Što da vam kažem... Sve nam je uništeno. Čim otvorim jednu košnicu, na tisuće pčela ispadaju. Mrtve su... - govori nam Mladen te dodaje kako se javljaju oštećeni susjedi i iz udaljenijih krajeva.

PČELARI U OČAJU Pomor pčela u Međimurju: 'Prizor je strašan, možete ih lopatama skupljati koliko ih je'

- Pčele u pravilu odlaze do kilometar udaljenosti od košnica, ali ako ne nađu hranu, onda mogu ići i do pet kilometara. Situacija će biti još gora. Proteklih dana je bilo i kiše pa pčele nisu odlazile na livade, a nisu svi ni provjerili košnice. Svakodnevno umiru, a sigurno će još umirati. Pokušavamo spasiti sve što se može, ali teško. Jako teško - tužnim nam glasom dodaje Mladen.

Zaputili smo se i kod Dražena Bogdana, koji ima 44 košnice. Oni godišnje proizvedu više od tonu meda, a sad ih je zatekla tragedija. U dvorištu smo zatekli Draženovu majku koja je grcala u suzama.

- Pčele vam postanu obitelj, jako ih je teško gledati kako se koprcaju i umiru. Kao da čovjeka gledate, ma užas - rekla nam je kratko kroz suze. Zbog cijele situacije reagirala je i policija.

- Povodom dojave o pomoru pčela na mjesto događaja izašli su policijski službenici koji su evidentirali događaj te je o svemu obaviješten veterinarski inspektor koji poduzima mjere iz svoje nadležnosti i koji će zatražiti određena vještačenja u cilju utvrđivanja uzroka pomora pčela - rekli su nam iz policije.

Iz Državnog inspektorata su nam rekli kako će poljoprivredna inspekcija pokrenuti upravni i prekršajni postupak.

- Veterinarska i poljoprivredna inspekcija Državnog inspektorata odmah po zaprimanju informacije o povećanom uginuću pčela na pčelinjaku u Općini Gornji Mihaljevec obavile koordinirani inspekcijski nadzor. Prema trenutačnim podacima, zahvaćeno je sveukupno šest pčelinjaka s ukupno oko 100 košnica. Utvrđeno je da je u neposrednoj blizini obavljeno prskanje uljane repice u cvatu kontaktnim insekticidom aktivne tvari lambda cihalotrin iz skupine piretroida - rekli su iz Državnog inspektorata. 

'Poljoprivrednici u Hrvatsku švercaju pesticide iz Srbije i BiH'

Nakon masovnog pomora pčela u dva navrata prošle godine analize su pokazale da se u ovim dragocjenim kukcima nalaze supstance zabranjene u Hrvatskoj i da nije bila riječ o bolesti. To je potvrdilo sumnje pčelara da neki poljoprivrednici koriste zabranjene pesticide koje kupuju u Srbiji i BiH te ih švercaju u Hrvatsku. - Nema smisla svake godine davati odštetu pčelarima, mislim da je bolje tražiti uzroke problema i natjerati odgovorne da plaćaju kazne - komentirao je u travnju prošle godine, nakon što su uginuli milijuni pčela, Željko Tupković, predsjednik udruge pčelara "Agacija".

Idi na 24sata

Komentari 110

  • Zlatna Vuga 26.04.2023.

    Pitam se kakav je naš med i kako da znamo je otrovan ili nije? Neko mi se čini da samo bagremov nije jer to drvo nitko ne šprica. A cvjetni koji bi trebali biti najzdraviji ispada da su najotrovniji

  • OneOfMany 26.04.2023.

    što poduzima ova država, gdje su inspekcije po poljima, očito se zabranjeni švercani pesticidi iz trećih zemalja prodaju kod nas a država ništa ne poduzima...drakonske kazne onima koji prodaju i kupuju iste

  • Gibbs55 26.04.2023.

    Kada će pojedini ratari shvatiti da ako nema pčela da neće biti ni ratarskih plodova koji im donose materijalna dobra.

Komentiraj...
Vidi sve komentare