Rok koji je Islamska zajednica u BiH dala za zatvaranje svih paradžemata i njihovo uključivanje u njen pravni okvir, istekao je s prvim danom ožujka, a budući da nije došlo do susreta tih paravjerskih organizacija i Islamske zajednice nije poznato što slijedi, ali građani očekuju akcije policijskih i sigurnosnih tijela.
Podsjetimo, Rijaset Islamske zajednice BiH obavezao je muftije i imame da organizatorima tih paradžemata ukažu na štetnost njihovog djelovanja te zatražiti od njih da odmah, a najkasnije do kraja veljače, prestanu sa održavanjem i organiziranjem vjerskih aktivnosti u objektima koje koriste kao mesdžide, a koji nemaju odobrenje za rad od nadležnog tijela Islamske zajednice u BiH.
Procjenjuje se, naime, da u BiH trenutno postoji na desetine ilegalnih mesdžida u kojima se uglavnom okupljaju pripadnici vehabijske zajednice, te su i organizatori odlaska bosanskohercegovačkih državljana na ratišta u Siriji i Iraku gdje ratuju pod zastavom zloglasnog ISIL-a.
Za osnivanje bilo koje organizacije, uključujući udruženje građana ili nevladine organizacije, koje u svom nazivu i djelovanju imaju odrednicu povezanu sa islamom, neophodno je odobrenje Islamske zajednice u BiH, a nijedan od paradžemata nije zatvoren od sredine prosinca kada je to zatražila Islamska zajednica i postavila rok do kraja veljače.
Traženi su pregovori što je islamska zajednica odbila, te je poručeno da IZ neće i ne smije šutjeti i preći preko nakane da islam i muslimani u BiH budu uvučeni u monstruozni projekt ISIL-a. Husein ef. Kavazović je reisul-ulema Islamske zajednice u BiH dobivao je i prijetnje smrću od radikalnih islamista, koji čini se nastavljaju sa svojim djelovanjem u BiH.
SIPA je dosad bila jedan od ključnih faktora u akcijama sprovedenim protiv lica radikalnih stavova i namjera, ali, u konkretnom slučaju, iz te agencije ne najavljuju slične aktivnosti.
-SIPA nije uključena u aktivnosti koje poduzima Islamska zajednica u BiH u odnosu na zatvaranje paradžemata, izjavila je glasnogovornica SIPA-e Kristina Jozić.
Poznato je da u Ošvama, kod Maglaja, na području Zeničko-dobojskog kantona (ZDK), postoji vehabijska zajednica, čiji se pripadnici protive gašenju ilegalnih džemata, ali tamošnja policija nema u planu uključivati se u realizaciju zamisli Islamske zajednice u BiH.
-Što se tiče navedene problematike nismo planirali konkretne mjere u smislu osiguravanja svih lokacija i pružanja određenih asistencija, navela je Aldina Ahmić, glasnogovornica MUP-a Zeničko-dobojske županije, dodajući da pripadnici ovog MUP-a operativno prate događanja i kretanja na terenu, posebno kada su u pitanju područja na kojim žive osobe koje su dosad bile predmet njihovih provjera, kako bi, ako dođe do incidentnih mogli reagirati brzo i efikasno.
Što se tiče područja djelovanja MUP-a Tuzlanske županije, jedna od najproblematičnijih je vehabijska zajednica u Gornjoj Maoči a iz tamošnje policije ne navode imaju li neke planove kada je riječ o paradžematima.
-MUP će u dogovoru i koordinaciji s Ministarstvom sigurnosti BiH, odnosno federalnim MUP-om, kao i drugim agencijama za provedbu zakona, raditi po instrukcijama i uputstvima u vezi s navedenom problematikom, naveli su iz MUP-a TŽ.