Naglasili su da se takva praksa smatra ratnim zločinom.
UN-ova agencija ima desetke svojih promatrača u Ukrajini, a još njih bi trebalo stići nakon što krene s radom komisija koju je Vijeće osnovalo radi istrage o mogućim ratnim zločinima.
Od početka ruske invazije na Ukrajinu 24. veljače potvrđeno je najmanje 549 slučajeva smrti civila. UN navodi da je stvarna brojka vjerojatno veća.
“Uporaba kasetnog streljiva u naseljenim područjima zbog njegova širokog dometa djelovanja nije u skladu s načelima međunarodnog humanitarnog prava o vođenju sukoba”, rekla je novinarima u Ženevi glasnogovornica UN-ovog ureda za ljudska prava Liz Throssell.
“Podsjećamo ruske vlasti da su napadi na civile i civilne objekte, kao i na takozvana područja bombardiranja koja se nalaze u selima i gradovima, te drugi oblici nasumičnih, neselektivnih napada zabranjeni međunarodnim pravom i mogu predstavljati ratne zločine”, istaknula je Throssell.
Kasetna bomba sadržava mnoštvo manjih eksplozivnih naboja s vlastitim upaljačima.
Rusija nije potpisnica konvencije o zabrani kasetnog streljiva iz 2008., iako je na to obvezuje međunarodno humanitarno pravo, posebice kada je riječ o zabrani nasumičnih napada.
>>>Stanje u Ukrajini iz minute u minutu možete pratiti OVDJE<<<