Elementi genocida postoje u postupanju prema muslimanskoj manjini Rohindže u Mjanmaru kojih je više od 600.000 izbjeglo u susjedni Bangladeš, rekao je visoki povjerenik UN-a za ljudska prava u utorak na posebnoj sjednici u Ženevi.
Zeid Ra'ad al-Hussein, visoki povjerenik za ljudska prava rekao je na zasjedanju da nijedan pripadnik manjinskih Rohindža koji je izbjegao od kolovoza ne bi smio biti vraćen u Mjanmar sve dok u toj zemlji ne bude uspostavljen snažan mehaniziam monitoringa.
Sudski procesi počiniteljima nasilja i silovanja uperenih protiv Rohindža "čine se krajnje rijetkima", rekao je Zeid.
"Može li itko - može li itko - isključiti elemente genocida s obzirom na sustavnu diskriminaciju čije su žrtve Rohindže (...), mučenja (...), prisilna raesljavanja i sustavna razaranja sela", zapitao je povjerenik.
Osudio je "masovne, sustavne i šokantno brutalne" napade na tu zajednicu i pozvao 47 zemalja članica Vijeća "da poduzmu primjerene akcije kojima će okončati to ludilo".
Oko 626.000 Rohdinža izbjeglih iz zapadne države Rahin čine više od polovicu ukupnog broja te manjine u većinskom budističkom Mjamaru.
UN je u nekoliko navrata osudio "etničko čišćenje" koje provode mjanmarske vlasti.
Visoki povjerenik izrazio je žaljenje što njegovim istražiteljima nije dopušten pristup državi Rahin.
Pozvao je Vijeće da preporuči Općoj skupštini UN-a da uspostavi "nepristran i neovisan novi mahanizam" koji treba pomoći "istražiti kriminalne radnje pojedinaca odgovornih za te zločine".