Uskoro se navršava šest godina otkako je Ministarstvo znanosti i obrazovanja odlučilo u Babinoj Gredi, tik uz Osnovnu školu “Mijata Stojanovića”, graditi velebnu sportsku dvoranu vrijednu 22 milijuna kuna.
U dvorištu škole, koju trenutačno pohađa gotovo 300 učenika, umjesto dvorane i dalje je rupa duboka šest metara koja se prostire na oko 1200 kvadrata. Dokumentacija i priprema terena za nedosanjanu dvoranu stajali su 7,2 milijuna kuna. Radovi su počeli 2014., stali su nakon nekoliko mjeseci, a tvrtka završila u stečaju.
Obilne kiše ispirale su zemlju, a rupa je počela narušavati statiku škole i obližnje obiteljske kuće. Sigurnost nitko nije mogao garantirati pa su prije dvije godine učenici zbrinuti u okolnim školama. Problem statike je u međuvremenu riješen, a to je stajalo oko 500.000 kuna. Ravnateljica škole Đurđica Babić kaže kako je situacija sa sigurnosne strane sad zadovoljavajuća. Projekt gradnje dvorane odobren je i započet tijekom mandata ministra Željka Jovanovića, dok su ga ostali - Vedran Mornar, Predrag Šustar i Pavo Barišić - ignorirali ili tek obišli školu kako bi smirili nezadovoljstvo roditelja učenika.
Prebacuju nadležnost
Aktualna ministrica Blaženka Divjak školu još nije obišla, ali poručila je kako papirologiju oko dvorane treba što prije riješiti, za što ministarstvo stoji na raspolaganju. Kad je protekle godine odlučeno da će se rupa zatrpati, jer se s gradnjom dvorane ne može nastaviti zbog prevelike cijene i proteka vremena, ministarstvo je odlučilo da će se ići u gradnju nove, manje i jeftinije dvorane. Nadležnost za to prebacilo je na Vukovarsko-srijemsku županiju kao osnivača škole. Sad treba izraditi dva nova projekta: zatrpavanja rupe i gradnju nove dvorane. Sve dosad napravljeno i plaćeno pada u vodu. Kad je projekt preuzeo župan Božo Galić, obećao je da će rupa biti zatrpana proteklog proljeća, da će temelji nove dvorane biti sagrađeni do početka školske godine i da se s gradnjom nastavlja na proljeće 2019. godine.
- Svi ti rokovi su prošli, a ništa nije napravljeno - kaže ravnateljica kojoj je cijela situacija već tragikomična. U međuvremenu se rupa pretvorila u močvarni rit.
Plaćaju kamate
Ima šaš, mahovinu, vodu s lopočima, bambus, topolu, tužnu vrbu, patke i pačiće, žabe i zmije. To je gotovo ekozona, koju djeca mogu obilaziti i educirati se o biologiji. Žablje kreketanje dio je nastave. Ravnateljica je prije godinu i pol tražila od ministarstva i Vodoprivrede da se postave pumpe za ispumpavanje vode koja se nakupi od kiša i užasno smrdi. Zahtjevu je udovoljeno.
Ministarstvo taj posao Vodoprivredi mjesečno plaća 32.000 kuna, a trošak se do sada popeo na više od pola milijuna kuna. U školi ne znaju kad će početi radovi na manjoj dvorani, procijenjenoj na 18 milijuna kuna. Ministarstvo će izdvojiti 12, a po tri milijuna idu na teret županije i općine. Za taj iznos općina se zadužila prije godinu i pol, plaćaju kamate, a radova nema.
- Radimo na projektu. Dugo smo čekali dokumentaciju od ministarstva. Morali smo raditi novu tehničku dokumentaciju za dvoranu i zatrpavanje rupe. Plan je taj posao odraditi ove godine. U interesu nam je da se to što prije završi. Ne možemo govoriti o početku gradnje prije iduće godine, kad budu stvoreni svi uvjeti - rekla je Jadranka Karlić Mustapić, pročelnica županijskog Upravnog odjela za obrazovanje.
Tjelesni odgoj na YouTubeu
U međuvremenu će učenici nastavu tjelesnog, dok je lijepo vrijeme, imati na otvorenom, a dolaskom hladnijih dana čeka ih učionica ili hol škole.
- Umorna sam od improvizacije. Kad trebamo odraditi nešto zahtjevnije, to gledamo na YouTubeu. Zamislite YouTube tjelesni, no djeca moraju znati prepoznati kozlić ili ruče - kaže nastavnica tjelesnog Marica Babić.