Nakon što je nastala bura između premijera Andreja Plenkovića i predsjednika Zorana Milanovića kada je ovaj predložio da se Oluja ne slavi ove godine u Kninu, nego u Glini, nešto o svemu tome imali su reći i umirovljeni generali, ali i lokalni čelnici.
Generali nemaju jedinstven stav, za umirovljenog generala Ljubu Česića Rojsa je Knin prva opcija i ne vidi uopće kao opciju da se središnja proslava premjesti u drugi grad.
- Mi smo 5. kolovoza ušli u Knin, oslobodili i tek tad ostala područja su krenula naprijed. U Glinu se ušlo 8. kolovoza bez ispaljenog metka, a 7. kolovoza ratni ministar Gojko Šušak u hotelu Westin izjavio je da je rat završen. Prema tome, cijela Hrvatska i u svim gradovima treba slaviti, ali središnja proslava treba biti u Kninu - rekao je za N1 Rojs.
No neki se ne slažu.
- Ne uzimati Knin kao centralno mjesto kao dostojanstveno bilo bi loše, ali neke godine ili bilo koju drugu godinu kad nije okrugla godišnjica može se proslaviti i u drugim gradovima - rekao je glavni tajnik Hrvatskog generalskog zbora Marinko Krešić za RTL.
Kod Gline, tri dana nakon oslobođenja Knina, generalu Stipetiću predao se 21. kordunski korpus i zato Predsjednik i dio generala zagovaraju proslavu u Glini.
- Ove godine proslava obljetnice Oluje trebala održati na Banovini zašto, tijekom domovinskog rata neprijatelj je tu očekivao težište napada. HV je baš na tim prostorima u Oluju prva izašla na državnu granicu - govori umirovljeni general Hrvatske vojske Luka Džanko.
Dosadašnji kninski gradonačelnik, a sada župan smatra da o tome ne treba raspravljati.
- Početak i kraj rata je bio na kninskoj tvrđavi, podizanje stijega je označio kraj rata u Hrvatskoj i stradanja brojnih građana svih nacionalnosti u našoj zemlji - rekao je župan šibensko-kninski Marko Jelić.
O mjestu proslave Oluje raspravljat će i Hrvatski generalski zbor u utorak kada zasjeda Upravni odbor.