To je to što me zanima!

Ulaganja u kriptoimovinu EU neće regulirati prije 2023.

Osim financijske zajednice i iskusnih ulagača, šira javnost zapravo o tome jako malo zna; poznato je da bitcoin, ethereum i ostale virtualne valute rastu i padaju kao na ringišpilu
Vidi originalni članak

Oko rizičnosti ulaganja u kriptovalute, ali i rizičnosti valuta koje su pod kontrolom centralnih banaka ovih se dana obračunavaju HNB i Udruženje za blockchain i kriptovalute (UBIK), piše u petak Večernji list, navodeći da ulaganja u kriptoimovinu EU neće regulirati prije 2023.

Osim financijske zajednice i iskusnih ulagača, šira javnost zapravo o tome jako malo zna; poznato je da bitcoin, ethereum i ostale virtualne valute rastu i padaju kao na ringišpilu, no isto to nebrojeno puta viđeno je i u deprecijacijama nacionalnih valuta, havariji švicarskog franka, ruske rublje, turske lire...

U HNB-u objašnjavaju da je “centralnobankarski novac” onaj koji kreira središnja banka pojedine zemlje ili na području više zemalja (euro). Njime se upravlja korištenjem instrumenata monetarne politike, radi održavanja niske i stabilne inflacije. Pojednostavnjeno, središnja banka pokušava održavati stabilne cijene da ono čime se raspolaže u novčaniku danas jednako vrijedi i sutra, tumače u HNB-u.

TOMAŠEVIĆEVA ZAMJENICA Dolenec objavila imovinsku karticu: Plaća veća od 15 tisuća kuna, tri stana, kriptovalute...

Centralni bankari upozoravaju da svega toga kod kriptoimovine nema: nema pokrića, podrške ili jamstva bilo kojega javnog tijela ili nadležne institucije. Posrijedi je, kažu, ulaganje u necentraliziranom sustavu bez ikakve pozadinske vrijednosti, bez odredivog izdavatelja i s ograničenom ponudom. Nije regulirana niti postoji zaštita potrošača.

Kao kontraargument, druga strana tu “vadi” brojne slučajeve u kojima regulator potrošače nije zaštitio ni od oscilacija centralnobankarskih valuta – eklatantan je primjer slučaj Franak. Sve što se tiče novca trebao bi regulirati – regulator. No on to još ne radi, niti u Hrvatskoj, niti na razini EU: zakonodavni prijedlog Uredbe o tržištima kriptoimovine Europska komisija usvojila je u rujnu 2020., no ne očekuje se da će stupiti na snagu prije 2023.

Nikola Škorić, osnivač i direktor Electrocoina, najveće hrvatske kriptomjenjačnice i član uprave UBIK-a, ističe da je kriptonovac nastao 2008. kao odgovor na veliku bankarsku krizu – kao protuteža načinu na koji se monetarna politika vodila tada, ali i sada, donosi Večernji list.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • clon 09.07.2021.

    nema se tu šta , taj lik Nakamura je izmišljen , broj 2 čim se uvede ide PDV na nju , ona je da zavede narode i uvede Lockchain tehnologiju koja bi trebala istrijebit sivu ekonomiju iliti rad nnacrno i imati uvid unazad troškova da bui sprječija pranje novca. Elon mask tu petlja igre miljardera su to, prvo kasže možete kupovat teslune d. u btc onda nemožete . dakle to i investicijsko zlasto i srebro oni to kontroliraju. Bolje bježat iz tih valuta i papira, kupite realnu vrjednost kad kupujete nešto šta vrijedi zemlju za obradu i slično, ovo sve drugo bit ćete prevaraeni.

  • Tko sere 09.07.2021.

    Netriba nikad regulirat. Dršte se vi vaših eura, a nas pustite na miru.

Komentiraj...
Vidi sve komentare