To je to što me zanima!

Ukrali identitet: 'Fotografijom moje kćeri žicali su novac...'

Prevaranti u osobnim porukama traže novac govoreći kako sami odgajaju dijete s invaliditetom i očajni su. Besramno računaju na dobrotu i naivnost ljudi
Vidi originalni članak

U Facebook grupama za podršku roditelja djece s invaliditetom u Hrvatskoj počeli su se pojavljivati lažni profili. Lopovi su ukrali fotografiju s tuđeg profila, obično iz inozemstva, složili profil s izmišljenim imenom, a zatim tražili novac.

Do sad sam imao takva tri slučaja u proteklih nekoliko tjedana. Predstavljaju se kao roditelji djece s autizmom ili Down sindromom. Nakon prihvaćanja prijateljstva odmah je uslijedio upit za pozajmicu. No fotografija mi je bila poznata, a ime nije. Sjetio sam se prave vlasnice slike i bilo je jasno da je riječ o prevarantu. Raskrinkao sam tu osobu i rekao da se lažno predstavlja. Odmah nakon toga me blokirala a zatim je profil ugašen. No nakon par dana pojavljuje se novi profil sa ukradenim fotkama majke iz Crne Gore, a upravo sam dobio poruku da se lopov koristi i slikama djeteta s autizmom – ogorčeno priča Siniša Bosanac iz Facebook grupe Pomozimo djeci s invaliditetom.

Njemu se javila stanovita Sandra Badelj iz Križevaca, no on osobno poznaje ženu s djetetom na slici, Željku Perišić Ninković (39) iz Banja Luke. Odmah ju je obavijestio o krađi. - Nakon što mi je Siniša javio, odmah sam prijavila Facebooku lažni profil, a zamolila sam prijatelje da učine isto. Ubrzo nakon toga taj profil je izbrisan. U mom slučaju su ukrali jednu fotografiju, koja je ranije korištena u medijima za potrebe intervjua, budući da sam predsjednica Udruge “Dajte nam šansu - Zvjezdice”. Moja kći Milica (12) ima Down sindrom. Osjećala sam se zaista strašno, imala sam osjećaj da me netko nadgleda - priča Željka zgrožena činjenicom da postoje ljudio koji su spremni okoristiti se invaliditetom ili bolešću djece za novac.     

Prevladao je osjećaj gađenja dok je gledala prepisku osobe koja je za svoj gnjusni nedopustivi čin ukrala njezino lice i lice njezina djeteta.

Policija obavila razgovor

- Također, osjećala sam i strašnu ljutnju zbog činjenice da se netko usudio koristiti poteškoću mog djeteta da bi stekao neku korist. Koristiti bilo koga za svoje neke ciljeve je strašno, a kad su u pitanju djeca s teškoćama koju koriste za takve stvari još je strašnije – ogorčeno priča Željka Perišić Ninković.

Nije obavijestila policiju jer razgovor nije ni došao do toga da prevarant uzme novac budući da su ga na vrijeme razotkrili. Prihvaćajući prijateljstvo takvih osoba prevaranti dolaze do vlasnikove liste prijatelja te time proširuju krug potencijalnih žrtava. Siniša Bosanac o svemu je obavijestio i hrvatsku policiju s kojom je već obavio razgovor. U MUP-u su nam potvrdili da istražuju slučaj. Ista je situacija s još dva lažna profila.

Kazneno djelo prijevare

Vlasnica jednog od njih također je otkrila prevaru pa je na svom profilu prijateljima i pratiteljima napisala upozorenje: Želim da svi prijavite ovaj lažni profil koji pokušava doći do novca. Nama novac nije neophodan. Hvala što nas pratite i podržavate – napisala je uz screenshot lažnog profila na kojem je izmišljeno ime Ivona Zarić iz Vinkovaca. Prava vlasnica nije iz Hrvatske. Iz MUP-a upozoravaju ljude da ne nasjedaju na takve i slične pokušaje krađe, a prilikom komunikacije s nepoznatim ljudima treba biti osobito pažljiv kome dati svoje povjerenje.

- S obzirom na činjenicu da se internet i društvene mreže sve više koriste kao platforma na kojoj se čine razni oblici kaznenih djela, policija posebno i svakom prilikom upozorava građane da provjere s kim komuniciraju na tim platformama i je li im ta osoba poznata i u stvarnom životu. Internet omogućuje anonimnost i lažno predstavljanje, pa stoga u odnosu na konkretno sudjelovanje u humanitarnoj pomoći savjetujemo građanima da svoj novac, ukoliko ga žele darovati potrebitima, povjere ovlaštenim organizacijama za pomoć - priopćili su iz MUP-a.

Objašnjavaju nadalje kako je u navedenim slučajevima o kojima smo pisali u riječ o kaznenom djelu prijevare, a u pojedinim sličnim slučajevima i o lažnom predstavljanju.

Admini uklanjaju profile

- Na Facebooku je obveza administratora ukloniti lažne profile. Nekad to rade automatizmom, a ponekad im je potrebna pomoć korisnika kako bi ustanovili koji su to profili. Zato je važno pozvati policiju, ali svaki lažni profil prijaviti administratoru kako bi ga mogao izbrisati i onemogućiti daljnju štetu - objasnili su.     

Iskorištavaju djecu s teškoćama

Željka ima kćer Milicu s Downovim sindromom i predsjednica je udruge za djecu s teškoćama. Pretpostavlja da su zato ukrali ovu fotografiju.     

Kad ih otkriju obrišu profil

Siniša Bosanac otkrio je prevaru jer je osobno poznavao ženu s fotografije. Kada je to rekao, prevarant ga je blokirao, a zatim obrisao profil.     

Idi na 24sata

Komentari 16

  • čomizlo 21.08.2017.

    a sve zato što nema reda u državi,da postoji fond za pomoč bolesnoj djeci pa da svaki od milion zaposleni svaki mjesec da po 1 kn na što bi svatko normalan pristao,nebi se događale ovakve stvari,ali s druge strane kome dat da upravlja tim fondom,sjetimo se slučaja šitum

  • Tiranosaurus 21.08.2017.

    'bo vas facebook

  • boww 21.08.2017.

    Heh ovdje ih ima ocito puno koji su se prepoznali pa lupaju minuse

Komentiraj...
Vidi sve komentare