Ukrajinska vojska priopćila je u petak da je oborila sedam od 14 projektila i svih 17 dronova koje je Rusija lansirala u noćnom napadu. Snage protuzračne obrane oborile su sedam od 10 krstarećih projektila Kh-101/Kh-555. Rusija je u svom napadu također lansirala tri balističke rakete Iskander-M i jednu balističku raketu Kinžal koja se lansira iz zraka. Ukrajinska vojska je oborila ciljeve u sedam regija. Guverner regije Zaporižja rekao je da je projektil pogodio otvoreno područje bez štete i da su odmah prijavljeni gubici.
Zračne snage također su uništile pet dronova iznad regije Dnjepropetrovsk, rekao je guverner, bez izvješća o šteti ili žrtvama.
Istodobno, Rusija je priopćila da je tijekom noći oborila 87 ukrajinskih dronova, od kojih je 70 ciljalo regiju Rostov (jug) u kojoj se nalazi sjedište ruske operacije u Ukrajini.
"Tijekom noći spriječen je pokušaj kijevskog režima da izvede teroristički napad bespilotnim letjelicama iz zraka", priopćilo je rusko ministarstvo obrane navodeći da je “ukupno 87 ukrajinskih dronova oboreno je iznad ruskih regija”.
U regiji Rostov, u kojoj se nalazi sjedište ruske operacije u Ukrajini, napad "nije prouzročio žrtve", ali je izazvao nestanak struje u nekoliko mjesta, rekao je regionalni guverner Vasilij Goloubev na Telegramu.
U regiji Voronjež, koja graniči s Ukrajinom, "spremnik skladišta nafte je malo oštećen" nakon pada krhotina drona, rekao je regionalni guverner Aleksandar Gusev. Napad nije izazvao požar niti je bilo ozlijeđenih, naveo je na Telegramu.
Ukrajina, suočena s ruskom ofenzivom već dvije godine, redovito odgovara napadima na ruske regije i posebno ciljajući na energetska mjesta.
Kijev je obećao dovesti borbe na rusko tlo u znak odmazde za brojna bombardiranja na svom teritoriju.
NATO formalizira dugoročnu potporu Ukrajini osnivanjem misije NSATU
Ministri obrane NATO-a sastat će se u petak u Bruxellesu na drugi dan razgovora o formaliziranju potpore transatlantskog saveza Ukrajini.
Zemlje NATO-a dosad su koordinirale potporu Ukrajini djelovanjem neformalne Kontaktne skupine za obranu Ukrajine, pod vodstvom Sjedinjenih Država. Sada članice raspravljaju o načinima prebacivanja te odgovornosti na formalne strukture NATO-a.
Očekuje se da će ministri u petak odobriti plan za misiju pod nazivom NATO-ova sigurnosna pomoć i osposobljavanje Ukrajine (NSATU), koji je već odobren na nižoj razini u četvrtak, rekli su izvori iz saveza za Dpa.
NSATU bi nadgledao kako NATO prvi put službeno koordinira vojnu pomoć Ukrajini.
Osim toga, "radit ćemo na tome kako dodatno ojačati našu snagu odvraćanja i obrane", rekao je novinarima u četvrtak glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg.
"Ministri će raspravljati o novom obvezivanju obrambene industrije da poveća vojnu proizvodnju, i učvrstiti dugoročnu suradnju s industrijom“, kazao je glavni tajnik.
Razgovori u petak posljednji su sastanak ministara NATO-a prije samita čelnika koji bi se trebao održati u Washingtonu u srpnju.
Ondje Stoltenberg želi da zemlje NATO-a dogovore plan za dugoročno održavanje trenutačne razine potpore Ukrajini, koju on procjenjuje na 40 milijardi eura godišnje. Teret bi se podijelio s obzirom na BDP zemalja NATO-a, u čemu bi Sjedinjene Države doprinijele s 50 posto, rekao je Stoltenberg u četvrtak.
Trenutačni sporazum o NSATU ne uključuje nikakve posebne financijske obveze, ali utvrđuje da će zajedničku pomoć barem koordinirati NATO.