To je to što me zanima!

Ukrajinska blokada ruskog plina podigla je cijene nafte

Na londonskom je tržištu cijena barela porasla za 4,50 dolara u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 106,96 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u minusu 3,48 dolara
Vidi originalni članak

Cijene nafte poskočile u srijedu na međunarodnim tržištima nadomak 107 dolara, potaknute zabrinutošću za opskrbu nakon ukrajinske blokade dijela isporuka ruskog plina u Europu i intenzivnih pregovora u EU o embargu na rusku naftu.

Na londonskom je tržištu cijena barela porasla za 4,50 dolara u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 106,96 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u minusu 3,48 dolara.

Na američkom tržištu barelom se danas trgovalo po 4,64 dolara višoj cijeni, od 104,04 dolara. Jučer je zaključio trgovinu u minusu 3,33 dolara.

Tržišta je jučer pritisnula zabrinutost za potražnju zbog lockdowna u Kini i pojačanih rizika recesije. Raspoloženje je prigušio i jači dolar, koji naftu poskupljuje za kupce s drugim valutama, što koči potražnju.

NOVI NAPREDAK Ukrajinci izveli protunapad na ruske snage, a uz to smanjili su prijenos plina prema Europi

Danas se fokus preusmjerio na znatno smanjenu opskrbu Europe ruskim plinom nakon što je Kijev blokirao glavnu tranzitnu rutu, optuživši ruske snage da plin usmjeravaju pobunjenom Luhansku. Dokaze nisu naveli.

To je prvi puta od početka ruske invazije da je izvoz preko Ukrajine ograničen.

"Mislim da utjecaj poremećaja u opskrbi plinom u Ukrajini kontinuirano jača", rekao je Jeffrey Halley iz OANDA-e.

Trgovce brine i prijedlog Europske komisije o embargu na rusku naftu, koji bi, kažu analitičari, dodatno zaoštrio stanje na tržištu i promijenio trgovinske tokove. Glasovanje o prijedlogu koji moraju poduprijeti sve članice EU-a odgođeno je zbog žestokog protivljenja Mađarske.

Opskrba je izazivala zabrinutost i prije ruske invazije na Ukrajinu, a proizvođači su među razlozima isticali neadekvatna ulaganja. Ministar energetike Ujedinjenih Arapskih Emirata naglasio je u utorak taj problem.

Investitori će pozorno proučiti i podatke o inflaciji u SAD-u u potrazi za mogućim poticajima za eventualne agresivnije poteze središnje banke u borbi protiv visoke inflacije.

>>Uživo događanja iz Ukrajine pratite ovdje<<

Očekuju i podatke vlade u Washingtonu o zalihama u prošlom tjednu. Analitičari očekuju da će izvješće ministarstva energetike pokazati mali pad zaliha sirove nafte. Jučerašnje izvješće Američkog instituta za naftu pokazalo je da su zalihe porasle.

U odvojenom je izvješću Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) danas objavila da je barel košarice nafte njezinih članica u utorak stajao 108,18 dolara, što znači da je pojeftinio čak 4,30 dolara u odnosu na prethodni radni dan.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 4

  • NindžaPijace 11.05.2022.

    Ovo je sve ciljano odigrano da se uništi Europa. Svi su oni zajedno u ovome, i Putin i Zelensky i Biden.

  • Ekscem 11.05.2022.

    Nakon Narančaste revolucije 2004. godine, u prosincu 2013. započeli su masovni nasilni prosvjedi u Kijevu. Ovi prosvjedi su prerasli u još jednu revoluciju koja će postati poznatija pod imenom Euromajdan - Revolucija dostojanstva. Zapadni mediji i zapadni političari, unatoč dokazima, negiraju i opovrgavaju činjenicu da je SAD u suradnji s EU-om isplanirao, organizirao i financirao s više od 5 milijardi $ ukrajinsku revoluciju i pomoć Ukrajini, u svrhu uspostave prozapadnog režima.  Očigledno je kako se SAD i EU koriste dezinformacijama i propagandom u svrhu manipulacije narodom kako bi se prikrili pravi razlozi i činjenice o ukrajinskoj revoluciji.  Pomoćnica američkog državnog tajnika Victoria Nunland, sama je priznala da je SAD "uložio" više od 5 milijardi $ u Ukrajinu kako bi se uspostavio režim sklon SAD-u.  Revoluciju su uz brojnu ukrajinsku intelektualnu i estradnu elitu predvodila tri oporbena politička lidera Arsenij Jacenjuk, Vitalij Kličko i Oleh Tjahnibok. Prosvjedi su trajali duže od dva mjeseca, nakon čega su se počeli očitavati radikalni elementi Euromajdana predvođeni društvenim pokretom Pravij sektor (Desni sektor), na čelu s Dmytrom Jarošom. Uz njih se formirala Narodna samoobrana Euromajdana. Ove dvije militantne formacije rezultirat će prevagom u svrgavanju s vlasti predsjednika Viktora Janukoviča u veljači 2014. godine.

Komentiraj...
Vidi sve komentare