Predsjednik Republike Zoran Milanović oglasio se još jednim priopćenjem u kojem naglašava kako podržava kandidaturu Ukrajine za članstvo u EU, ali i predlaže status kandidata za članstvo za Bosnu i Hercegovinu i Kosovo te početak pregovora s Albanijom i Sjevernom Makedonijom.
- Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović smatra kako Ukrajini treba dati status kandidata za članstvo u Europskoj uniji što je prije moguće. Nakon što mu je ponuđeno da se pridruži inicijativi predsjednika nekoliko država članica EU kojom se traži davanje statusa kandidata za članstvo u EU Ukrajini, svoju podršku kandidaturi Ukrajine za članstvo u EU predsjednik Milanović prenio je u ponedjeljak i inicijatorima otvorenog pisma - priopćeno je iz Ureda predsjednika u kojem se nadalje naglašava kako je Ukrajina izložena agresiji Ruske Federacije te joj svi moraju pružiti svu potrebnu pomoć.
- Kao što bismo očekivali i da se nama pomogne da smo u istoj situaciji. Hrvatska ne zaboravlja da je Ukrajina bila prva međunarodno priznata država koja nas je priznala, kao i da nam je među prvima pritekla u pomoć. Rat se događa u Europi i moramo napraviti sve da se on zaustavi te da se izbjegne njegovo širenje. Ubrzani put Ukrajine u EU jedan je od načina i to
podržavamo - poručuje predsjednik, ali i iznosi svoj stav "da se mora napraviti sve u cilju sprečavanja širenja krize na Zapadni Balkan, u naše susjedstvo i da izbjegnemo svaku moguću ugrozu ne samo naših susjednih zemalja već i Republike Hrvatske."
'EU mora dati do znanja Srbiji da je ovo trenutak odluke želi li stvarno članstvo'
- Hrvatski je strateški i nacionalni interes da i zemlje jugoistočne Europe, koje su deklarirale i dokazale svoju namjeru i spremnost ulaska u EU, što prije postanu članice Europske unije. Stoga je predsjednik Milanović inicijatorima otvorenog pisma predložio da se zatraži status kandidata za članstvo u EU i za Bosnu i Hercegovinu i Republiku Kosovo te da EU, nakon višekratnih obećanja, odmah započne pregovore o članstvu s Republikom Sjevernom Makedonijom i Republikom Albanijom, koje već imaju status kandidata. Također, potrebno je ubrzati pregovore s Crnom Gorom. Što se tiče Srbije tiče, u ovom, za europski mir, važnom trenutku, ta se država mora odlučiti želi li stvarno članstvo u EU ili ne i prema tome voditi svoju politiku. EU joj mora dati do
znanja da je ovo trenutak odluke - ističe se u priopćenju.
Zbog Milanovića Ukrajinci na razgovor pozvali našu veleposlanicu
Milanović je, podsjetimo, sve do nedavno poručivao kako se Zagreb mora distancirati od događanja u Ukrajini, posebno dođe li do eskalacije. Prije nešto malo više od mjesec dana, krajem siječnja, zbog njegovih izjava o Ukrajini i NATO-u, ukrajinski ministar vanjskih poslova na razgovor je pozvao i našu veleposlanicu u Kijevu.
- Ukrajina je i dalje jedna od najkorumpiranijih država na svijetu, ekonomski stagnira, nije dobila ništa od EU pa, gospodo, gdje su te milijarde kojima smo mogli kupiti ukrajinsku lojalnost - rekao je u siječnju, između ostalog Milanović, kritizirajući ukrajinsko približavanje Zapadu i naglasivši kako Hrvatska nema ništa sa sukobom u Ukrajini te da će, dođe li do eskalacije, povući i zadnjeg hrvatskog vojnika.
Zbog takvih izjava ukrajinski mediji su ga proglasili i propagandistom Kremlja, a naša Vlada se ogradila.
A posjet premijera Andreja Plenkovića toj zemlji u prosincu, kada je s predsjednikom Volodimirom Zelenskim potpisao Deklaraciju o europskoj perspektivi Ukrajine, nazvao je običnim šarlatanstvom, na što mu je preko Twittera stigao i odgovor samog ukrajinskog predsjednika.
Milanović nije u svojim iznesenim stajalištima vidio ništa sporno niti je smatrao da se treba ispričati. Naglasio je kako izvješća EU-a navode da je Ukrajina korumpirana zemlja.
- Hvala Bogu da postoje oni jer onda mi nismo najgori - rekao je u intervjuu za RTL.
A čak je bi uvršten i u bazu neprijatelja Ukrajine, što ga nije zabrinulo u kontekstu ugroze svoje sigurnosti.