Ukrajinski dronovi ponovno su napali Rusiju, ovaj put su zadali udarac arsenalima u Toropcu u subotu ujutro te izazvali veliku eksploziju u Tihorecku u južnoj Rusiji, tristotinjak kilometara od prve linije bojišnice u Ukrajini.
Ukrajinci najvjerojatnije koriste svoju najnoviju eksplozivnu bespilotnu letjelicu - "raketni dron" Paljanicu na mlazni pogon, no za to još uvijek nema potvrde.
- U napadu u srijedu detonirano je 30.000 tona eksplozivnih sredstava, što znači 750.000 granata. Ako pogledamo prosječno borbeno djelovanje, Ruska Federacija ispaljivala je 10.000 granata tjedno. Dakle, to je zaliha streljiva za dva do tri mjeseca. Kao rezultat ovog napada Rusija je pretrpjela gubitke u streljivu i vidjet ćemo utjecaj tih gubitaka na fronti sljedećih tjedana - rekao je pukovnik Ants Kiviselg, načelnik obavještajnog centra estonskih obrambenih snaga.
Tijekom tri napada Rusija je izgubila oko 60.000 tona u projektilima i raketama, procjenjuje Ukrajina.
U skladištu streljiva u Toropcu navodno su se nalazile velike zalihe granata za malokalibarsko oružje, minobacačkih granata, topničkih raketa i balističkih projektila dugog dometa, potencijalno i Iskanderi ruske proizvodnje i sjevernokorejski KN-23.
Prema ukrajinskom glavnom stožeru, skladište u Tihorecku "jedna je od tri najveće okupacijske baze za skladištenje streljiva i jedna od ključnih u logističkom sustavu ruskih trupa".
Glavni stožer je procijenio da je 2000 tona streljiva, uključujući metke proizvedene u Sjevernoj Koreji, bilo u skladištu Tihoreck kada su dronovi napali. Visoka vatrena kugla nastala uslijed udara potvrđuje tu procjenu.
Ukrajina je mjesecima molila europske i američke kolege za dopuštenje korištenja doniranog dalekometnog streljiva, pa su sad nestrpljivi Ukrajinci udvostručili su lokalnu proizvodnju oružja, dronova i projektila kojima mogu napadati mete unutar Rusije bez ičijeg odobrenja.
Paljanica ima turbomlazni motor AI-PBS-350, koji su zajednički razvili PBS u Češkoj i ukrajinska tvrtka Ivchenko-Progress. AI-PBS-350 od 220 funti proizvodi 3400 newtona potiska, dovoljno da potjera projektil od jedne tone nekoliko stotina milja.
Zbog toga je Paljanica približno slična ukrajinskoj krstarećoj raketi Neptun s turboventilatorskim pogonom, barem u pogledu veličine, brzine i dometa.
Ono u čemu se Neptun i Paljanica bitno razlikuju su njihovi motori. Neptun se može pohvaliti učinkovitim, ali skupim turboventilatorom. Jednostavniji turbomlazni motor Paljanice vjerojatno je manje učinkovit, ali i jeftiniji, što znači da bi si Ukrajina mogla priuštiti izgradnju više Paljanica nego Neptuna. Potencijalno puno više.