Ne mogu govoriti u ime drugih ljudi, ali prilično je razvidno kako Vlada, Ministarstvo poljoprivrede i cjelokupni nacionalni veterinarski sustav, uz potporu najvećeg broja posjednika i uzgajivača unatoč njihovim teškim okolnostima, radi sve što je moguće kako bi se bolest stavila pod kontrolu i suzbila te je razvidno da objektivnih razloga za prosvjede, na koje uvijek imaju pravo, nema, poručila je ministrica poljoprivrede Marija Vučković na pitanje novinara jesu li prosvjedi seljaka pri kraju i je li danas dan kada će predsjednik Stožera za obranu hrvatskog sela Tomislav Pokrovac objaviti skorašnji kraj.
Takav dojam stekao se nakon jučerašnjih izjava Pokrovca i to nakon sastanka s ministrom obrane i potpredsjednikom Vlade Ivanom Anušićem, koji, inače, dolazi iz Slavonije. Kako je njemu uspjelo ono što njoj nije?
- Svi mi u Vladi najprije odgovaramo za područje za koje smo nadležni, ali svi radimo kao tim i pomažemo da se ostvare strateški ciljevi, a poljoprivreda je jedan od najvažnijih. Svi zajedno na čelu s predsjednikom Vlade i radimo na tome. Potpredsjednik Vlade Anušić kao član Vlade daje sve od sebe da se sve što je važno za Hrvatsku postigne, svi radimo u timu, a dodatno Anušić dolazi iz Slavonije, uspješan je višegodišnji načelnik i župan te je njegovo iskustvo i poznavanje tog prostora vrlo vrijedno u ostvarivanju naših zajedničkih ciljeva - kazala je.
Svoj rad po pitanju suzbijanja afričke svinjske kuge nije htjela sama ocjenjivati.
- Neću sebi davati ocjenu, ali mislim da javnost sve više vidi kako je Ministarstvo poljoprivrede, zajedno s Državnim inspektoratom, lokalnim jedinicama, sustavom Civilne zaštite, MUP-om, sustavom ovlaštenih veterinara, uspjelo u vrlo zahtjevnim okolnostima na području koje broji tisuće različitih objekata i s vrlo ozbiljnom epidemiološkom slikom i u okruženju dovesti bolest pod kontrolu - rekla je istaknuvši kako ovaj tjedan nemamo nijedan novi slučaj bolest.
- No, oprez je potreban i dalje - dodala je.
Objektivnih prigovora na postupanje Ministarstva, naglasila je, sve manje i manje.
Od početka pojave afričke svinjske kuge, navela je ministrica, usmrćeno je oko 29.000 svinja zbog bolesti na 1124 gospodarstava te je na prisilno klanje odvedeno dodatnih malo više od 7500 putem suglasnosti posjednika sa objekata koji su predstavljali biosigurnosni rizik, a nisu mogli u kratkom vremenu poboljšati te uvjete.
Upitana kako se onda spominje brojka od 100.000 zaklanih svinja, ministrica je istaknula kako je oko 81.000 svinja odvezeno na klanje u svrhu termičke obrade.
- Riječ je o mogućim postupcima prerade u skladu s nadležnom Uredbom, koja regulira mogućnosti trženja i prerađivanja u zonama ograničenja. Ministarstvo je uspostavilo izuzeća za objekte koji se mogu baviti rasijecanjem, klanjem i preradom mesa zdravih životinja uz kliničke preglede - rekla je.