Nešto više od tri godine nakon što je saslušao oslobađajuću presudu sutkinje Prekršajnog suda Osijeka, Stalne službe u Valpovu, Dunje Bertok kojom ga je oslobodila krivnje zbog pjevanja bećarca policajki Mariji Iličić, Branimir Čolaković iz Šaga, ovih je dana bio neugodno iznenađen kada mu je stigao novi sudski poziv za glavnu raspravu u slučaju Bećarac koji ide na – ponovno suđenje, javlja Glas Slavonije.
Odlučio je tako sredinom listopada ove godine Visoki prekršajni sud RH prihvativši žalbu Policijske uprave osječko-baranjske, Policijske postaje Belišće, na oslobađajuću presudu, zbog "pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja". Idućeg će tjedna tako i okrivljenik Čolaković i PP Belišće kao tužitelj, zajedno sa svjedocima pred sutkinjom ponovno pokušati rasvijetliti okolnosti događaja od 28. lipnja 2015., na Ljetu valpovačkom, kada se dogodio istinski presedan i u povijesti domaće etnomuzikologije i pravosuđa, odnosno netko je na sudu završio zbog – pjevanja bećarca.
Čolakovića se tereti da se činom pjevanja bećarca policajki ogriješio o Zakon o ravnopravnosti spolova, a kasnije mu je optužnica nadopunjena i novom optužbom da je tim činom uvrijedio i omalovažio policajku prilikom vršenja službe, za što je predviđena i zatvorska kazna u trajanju do 30 dana.
Valja podsjetiti da je te posljednje nedjelje u lipnju 2015. godine, kada se tradicionalno održava najveća kulturna manifestacija amaterskog stvaralaštva Valpovštine - Ljeto valpovačko, Branimir Čolaković kao član domaćeg HKUD-a Valpovo, sudjelovao u mimohodu folklornih skupina ulicama Valpova. Kada je prolazio u blizini policajke koja je osiguravala skup, pjevajući različite bećarce Čolaković je zapjevao i bećarac: "Mala moja, ti u plavoj bluzi, priđi bliže pa mi se naguzi. Što j‘ u pjesmi to se pjevat‘ smije, lud bi bio ‘ko bi zamjerio!". Nedugo nakon toga, Čolaković je pozvan na razgovor u Policijsku postaju Belišće, gdje je shvatio da je sve to duboko povrijedilo policajku i da će cijela ova priča s pjevanjem njemu omiljenog folklornog repertoara dobiti sudski epilog.
Čolaković i danas tvrdi da mu pjevanje bećaraca tada, kao i u bilo kojoj drugoj prigodi, nije imalo za cilj vrijeđanje bilo koga, jer poznato je da bećarac forma čiji smisao i jest da bude lascivan, dvosmislen, vrckav, i rijetko kad je upućen samo jednoj osobi te služi za uveseljavanje većeg broja ljudi.