Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije (ICTY) osnovalo je Vijeće sigurnosti UN-a 1992., a počeo je djelovati 1993.
Zastupnički dom Sabora RH izglasao je 19. travnja 1996. godine Ustavni zakon o suradnji s ICTY-jem. Tijekom tog razdoblja prema podacima suda ukupno su optužili 161 čovjeka, a posljednje optužnice podignute su 2004., piše Večernji list.
Ukupno su osudili 90 ljudi, osobodili njih 19, dok je 37 postupaka okočano ili su povukli optužnice. Nacionalnim sudovima proslijedili su 13 slučajeva. Rad suda financirao se iz proračuna UN-a. Za ICTY odvojili su oko 2,4 mlrd. dolara, a godinama su dobivali i razne donacije u financijama i kroz druge vrste pomoći država, institucija i organizacija. Ukupno, oko 2,5 mlrd. dolara.
Najviše kazne dobivali su srpski osuđenici i među njima je šest doživotnih presuda, te deset kazni u rasponu od 27 do 40 godina zatvora. Među Hrvatima najviše kazne u trajanju 25 godina zatvora dobili su Jadranko Prlić i Dario Kordić.
Sud je ukupno saslušao 4650 svjedoka kroz 10.800 suđenja. Prikupili su 2,5 mil. stranica transkripata. Ističu kako su prvi tribunal koji je sudio za najteže međunarodne zločine od suđenja u Nürnbergu i Tokiju.
Rad suda je završio presudom šestorki iz BiH. Tijekom izricanja presude Slobodan Praljak je popio cijanid i preminuo. Još se ne zna kada će ga prebaciti u Hrvatsku.
90 ljudi su osudili, najviše Srba. Sveukupno su digli 161 optužnice
2012. generali Ante Gotovina i Mladen Markač oslobođeni su optužbe za udruženi zločinački pothvat u akciji Oluja
'93.je počeo djelovati sud osnovan godinu ranije
4650 svjedoka sud je saslušao tijekom svog rada
2 Hrvata, Prlić i Kordić, dobili su kaznu 25 godina
6 doživotnih kazni suci su izrekli optuženicima
2,5 milijardi dolara potrošili su za rad suda od osnutka do kraja rada
'96. Hrvatska je prihvatila suradnju
10.800 suđenja bilo je od osnutka suda do zaključenja rada
2,5 milijuna stranica transkripata sudskih postupaka prikupili su tijekom postupaka koje su vodili