To je to što me zanima!

Udruga Franak predstavila je amandmane na Ovršni zakon

Udruga Franak predstavila je amandmane na Ovršni zakon koje će saborski zastupnik i član Udruge Franak Goran Aleksić uputiti u saborsku proceduru
Vidi originalni članak

Udruga Franak objavila je u utorak svoje amandmane na Ovršni zakon, kojima među ostalim traži zabranu ovrhe tijekom sudskih sporova s bankama te u slučaju utvrđene nezakonite izmjene kamata, a pripremili su i prijedlog za izmjene u zakonu o stambenom kreditiranju.

Predstavljajući svoje amandmane na izmjene Ovršnog zakona, koje će saborski zastupnik i član Udruge Franak Goran Aleksić uputiti u saborsku proceduru, iz te udruge podsjećaju da je već ranije prihvaćen njihov prijedlog o zabrani ovrhe jedine nekretnine koja služi za stanovanje, ako ta nekretnina nije pod hipotekom. Taj je prijedlog ušao u konačni prijedlog izmjena Ovršnoga zakona, a sada će uputiti još četiri amandmana.

Iz Udruge Franak tako predlažu dizanje minimalnog iznosa neplaćenog duga glavnice da bi se ovrha na nekretnini smjela izvršiti, sa sadašnjih 20 tisuća, na 50 tisuća kuna.

Predlažu i zabranu ovrhe nekretnine koja je pod hipotekom na temelju kredita u kojemu promjenjiva kamatna stopa nije ugovorena na pošten i zakonit način, osim ako dužnik ne prihvati ovrhu ovjerenom suglasnošću, kao i obaveznu sudsku zabranu ovrhe ako dužnik vodi sudski spor protiv vjerovnika, sve do pravomoćne presude u tome sporu ili do drugačijeg načina završetka spora, i to na zahtjev tužitelja dužnika.

Traže i omogućavanje brisanja zaloga ako dužnik izjavi da ne može plaćati dugove te nakon toga u roku od tri mjeseca uplati banci 80 posto duga na temelju prodaje nekretnine, za što bi vjerovnik ispostavio odgovarajuće pismo namjere koje bi vrijedilo tri mjeseca od dana ispostavljanja pisma.

Uz izmjene u Ovršnom zakonu, Udruga Franak izradila je i zahtjeve za izmjene Prijedloga zakona o stambenom potrošačkom kreditiranju.

Predlažu amandman kojim bi se valutna klauzula u kreditu ograničila na euro, a iznimno i drugu valutu u kojoj dužnik potrošač eventualno prima mirovinu ili plaću. Traže i da središnja banka transparentno objavljuje kazne koje vjerovnici dobiju na temelju prekršajnih ili kaznenih prijava, kao i da kod dogovora o kreditu prethodne obavijesti o kamatnim stopama i posljedicama ugovaranja kredita budu puno detaljnije nego sada.

Iz Udruge Franak predlažu i da se dužniku omogući izbor otplate kredita u ratama ili anuitetima, da se kamate obavezno izračunavaju po engleskoj komfornoj metodi (obračun na bazi stvarnog broja dana u godini) i da se konverzija iz strane valute u kunu ne smije obaviti po tečaju većem od 20 posto iznad početnoga tečaja ugovorene valute.

"Udruga Franak svoje prijedloge izradila je na temelju loše bankarske prakse koja je često i nezakonita, na temelju loše dosadašnje zakonske regulative te na temelju pozitivne prakse koja se primjenjuje u eurozoni, gdje je valutna klauzula u potrošačkim kreditima gotovo egzotična pojava. Vrijeme je da vlast nastupi suvereno i pravično te time onemogući dvojbe i pravne praznine uslijed prevelike slobode koja se dopušta kreditnim institucijama", navode iz Franka.

Idi na 24sata

Komentari 21

  • škver 27.06.2017.

    Što više ovrha, moje srce sretnije!!!

  • kizo1007 27.06.2017.

    Hahaha, jako smješno je definicija na pošten i zakonit način. Od banaka očekivat takvo nešto, a od države da vas podupru u tome. Naivniji ste od sobarice

  • SAINT 27.06.2017.

    jedan od rijetkih saborskih zastupnika koji će postić nešto za narod u svom mandatu...................

Komentiraj...
Vidi sve komentare