Ljudi koji su završili osnovnu školu smanjili su rizik od preuranjene smrtnosti za 13 posto, oni sa srednjom školom (12 godina školovanja) za 25 posto, a oni s 18 godina školovanja za 34 posto. Nedostatak obrazovanja, pak, loše je za zdravlje poput pijenja alkohola ili pušenja 10 cigareta na dan. Pokazali su to rezultati velikog istraživanja koje je proveo međunarodni tim Centra za istraživanje zdravstvenih nejednakosti norveškog Sveučilišta znanosti i tehnologije. Kako su pojasnili to su meta-podaci dobiveni analizom 603 studije o zdravlju i obrazovanju objavljene diljem svijeta.
Istraživanje objavljeno u znanstvenom časopisu Lancet Public Health su financirali norveška Vlada i zaklada Billa i Melinde Gates. Ovo je prvi put da je statistički dokazano kako obrazovanje produljuje životni vijek, kazali su znanstvenici na projektu. Zbog toga je važno osigurati obrazovanje posebno među siromašnim stanovništvom jer će se i time smanjivati smrtnost, istaknuli su.
- Kako bismo smanjili razlike u smrtnosti, važno je ulagati u područja koja povećavaju mogućnosti za obrazovanje. To može imati pozitivan utjecaj na zdravlje u svim zemljama - kazala je Claire Henson, jedna od autorica i znanstvenica Instituta za zdravstvenu metriku i evaluaciju sveučilišta u Washingtonu.
Ipak, autori ističu kako je većina obuhvaćenih studija bila provedena u dobrostojećim zajednicama, te da bi trebalo provesti više istraživanja u područjima slabog obrazovanja.
Kad se promatraju zemlje EU, najdulje obavezno obrazovanje je u Francuskoj, Belgiji i Njemačkoj. Tako u Francuskoj i Mađarskoj obavezno obrazovanje započinje već od treće godine djeteta, dok u Hrvatskoj i Estoniji počinje od sedme godine, piše euronews.com