To je to što me zanima!

Učenici se danas vraćaju u škole i prvi sat je - vježba evakuacije!

Vrijeme je da se vježbe evakuacije u školama održe malo ranije iz razloga koji su se dogodili. Svaka škola ima zakonsku obvezu održati svake dvije godine izvesti vježbu, kaže Momir Karin, Fuchsov pomoćnik
Vidi originalni članak

Evakuacijske vježbe u slučaju potresa proći će danas učenici koji se vraćaju u školske klupe. U drugom polugodištu u učionice su se vratili samo učenici od prvog do četvrtog razreda osnovnih škola te maturanti.  

Zbog korone za ostale učenike nastava će biti prema C modelu, odnosno na daljinu.

- Školsko zvono kad prestane zvoniti učenici će evakuacijskim putem izaći izvan školske zgrade, svi ćemo se naći na zbornom mjestu - izjavila je za HRT Nada Šimić ravnateljica OŠ Trnjanska u Zagrebu. 

Za maturante i dalje vrijedi obveza nošenja maske, a održavanje propisanog razmaka za sve. 

ZVONIMIR ŠOSTAR: 'Ne bih ostavio djecu doma, u nižim razredima nisu prenosioci'

- Vrijeme je da se vježbe evakuacije u školama održe malo ranije iz razloga koji su se dogodili. Svaka škola ima zakonsku obvezu održati svake dvije godine izvesti vježbu. Grad Zagreb to izvodi svake godine. Svaki ravnatelj koji je odgovorna osoba dužan je organizirati vježbe evakuacije i imati plan evakuacije u slučaju elementarne nepogode - rekao je pomoćnik ministra obrazovanja Momir Karin. 

Dražen Štajduhar, načelnik Sektora MUP-a za smanjenje rizika od katastrofa objasnio je kako izgleda vježba i na što se kroz nju upozorava učenike.

- Treba pričekati da prođe prvi udar, potražiti najbliži zaklon uz nosivi zid, maknuti se od staklenih površina. Kod potresa je potrebna brža reakcija nego kod evakuacije kod požara - rekao je Štajduhar. 

Karin je rekao kako je cilj vježbi prvo educirati učitelje kako bi mogli zbrinuti djecu te dodao kako će se vježbe održati u specifičnim uvjetima pandemije i potresa.

SAD I SLUŽBENO Fuchs: Početak nastave nekih škola na potresom pogođenom području odgođen za dva tjedna

- Ovo što se u Hrvatskoj dogodilo je puno za jedno stoljeće, a kamoli za jednu godinu. Moramo se naučiti da živimo u vrijeme kad su potresi mogući. Potresi su nepredvidljivi, a reakcija nije racionalna. Najbitnije da osvijestimo kod djece da živimo u tom prostoru i da se bude pribran i bez panike - rekao je Karin. 

Dodao je da kad se dogodi potres nije isto kao i kod požara. 

- Kod požara imate određene evakuacijske puteve kroz koje se može evakuirati, a kod potresa ne znate što će od njih ostati - tvrdi Karin. 

Štajduhar je napomenuo kako civilna zaštita ima djecu kao ciljanu skupinu dugi niz godina i osvještavanja o rizicima s kojima živimo svakodnevno je jako bitno. 

- Kroz nastavne programe nažalost nije sistemski uvedena tema smanjenja rizika od katastrofa, no, u tijeku je izrada priručnika za nastavnike kako bi lakše implementirali smanjenje rizika od katastrofa u nastavno gradivo - kaže Štajduhar. 

Dodao je i da se radi na nabavi simulatora potresa s kojim će se obići škole u Hrvatskoj i pokazati što se događa u stvarnom prostoru kada nas zadesi potres. 

Idi na 24sata

Komentari 18

  • ZAGYTESLA 19.01.2021.

    Naši vladajući nemaju milosti prema nama a gdje prema toj dječici...Edukacija je da što više svi budu na mreži hehehheheh

  • zviranjek 18.01.2021.

    Nakon dugog vremena ih vratis u školu a vec prvi sat ih učiš kako pobjeci iz nje

  • Selo_malo 18.01.2021.

    Nakon vježbe evakuacije bilo bi pošteno da tu djecu svu puste doma i proglase kraj školske godine.

Komentiraj...
Vidi sve komentare