Kineske vlasti pokušavaju se obračunati su gigantskim stršljenima koji su, prema posljednjim informacijama, ubili 42 i ozlijedili 1.600 ljudi. U sjevernoj provinciji Shaanxi opasni kukci teroriziraju čitave gradove i napadaju ljude. Vlasti su počele koristiti radikalnije metode u borbi sa stršljenovima. Otvorenim plamenom pale košnice u kojima su jajašca kukaca velikih poput palca. Radnici koji eliminiraju košnice obavezno nose zaštitna odjela.
Stotine ljudi su u bolnicama i oporavljaju se od uboda, no na koži im ostaju rupe, koje pokazuju koliko su opasni. Najugroženiji su gradovi Angkang, Hanzhong i Shangluo. Jedna od žrtava medijima je ispričala kako im je jako teško pobjeći te da ih stršljeni i nakon uboda progone još najmanje 200 metara.
Izrazito otrovni ubodi mogu dovesti do anafilaktičkog šoka, ali i zatajenja bubrega. Neke žrtve su u bolnici provele do dva mjeseca. Kineskinja nazvana Mu posvjedočila je kako je nakon uboda čak 13 puta morala na dijalizu. Zaradila je oko 200 šavova, ali još ne može pomicati noge.
Rujan i listopad su mjeseci u kojima se stršljeni množe pa su tada i najaktivniji. Vrsta se već počela širiti prema Europi. Računa se da ih najviše ima u Francuskoj gdje su kolonizirali 39 od 100 upravnih odjela nakon što su 2004. godine doneseni u jednoj isporuci kineske keramike, piše Daily Mail.