Na inicijativu mreže europskih institucija ''The Sewage Analysis Core group Europe (SCORE)'' tijekom 2012. i 2013. prevedena je analiza otpadnih voda diljem Europe kako bi vidjeli koliko su droge zastupljene među gradskim stanovništvom. Obuhvaćena su 42 grada diljem Europe od Londona do Nikozije, te od Stockholma do Lisabona.
U laboratorijima su tražili ostatke kokaina, marihuane, ekstazija, metamfetamina i amfetamina u neobrađenoj kanalizacijskoj vodi. Zagrebačku vodu tijekom 2013. izanalizirao je laboratorij na Institutu Ruđera Boškovića. Ta je analiza pokazala da se u Zagrebu troši manje droge u odnosu na europski prosjek. Tragove kokaina našli su znatno manje nego u otpadnim vodama zapadnoeuropskih gradova. Ipak, u odnosu na mjerenja iz 2011., kokaina je ipak više. Također je zabilježena velika potrošnja metamfetamina koja je u odnosu na zadnja mjerenja također porasla, kao i marihuane.
Za razliku od mnogobrojnih anketa o korištenju droga, koje mogu biti vrlo subjektivne, ovakvim mjerenjima, ističu na Ruđeru, dobivaju se objektivna, izravno usporediva kemijska mjerenja. Naročito je bitno da se mjerenja na isti način provode u svim gradovima.
A tragovi koje su pronašli u vodama ostalih gradova ukazuju da kokaina ima više u zapadnim i južnim europskim gradovima, a amfetamina najviše u sjevernoj i sjeverozapadnoj Europi. Metamfetamina je najviše bilo u Češkoj i Slovačkoj, a nova mjerenja pokazuju da ga sve više ima i u istočnoj Njemačkoj te na sjeveru Europe. Tijekom tjedna u kanalizacijskoj vodi je najviše bilo tragova marihuane i metamfetamina, a vikendom bi izuzetno jako porasla količina kokaina i ekstazija u otpadnim vodama.