Kvaliteta zraka u Zagrebu danas je izuzetno loša, pokazuju mjerne postaje na Mirogojskoj, Miramarskoj i Sarajevskoj cesti te na Jarunu. Ondje su izmjerene izuzetno visoke razine lebdećih čestica PM2,5 te vrlo visoke razine čestica PM10. U Maksimiru je udio tih čestica u zraku nešto manji pa je zrak ondje - vrlo loš, javlja HRT.
- Stanje je u skladu s očekivanim zbog pojačanog grijanja, prometa i vremenskih prilika - rekli su iz Državnog hidrometeorološkog zavoda te Nastavnog zavoda za javno zdravstvo 'dr. Andrija Štampar'. Iz Štampara ističu i da broj kemijskih čestica u zraku ne prelazi granice normale, a idući tjedan stanje bi se trebalo popraviti jer nam stiže toplije vrijeme koje donosi smanjenu potrebu za grijanjem.
Sreća u nesreći je da u zraku nema štetnih kemijskih kontaminanata.
- Mjerne postaje, osim lebdećih čestica, mjere i prisutnost kemijskih kontaminanata u zraku. Njih nema u povećanim količinama, odnosno unutar su graničnih vrijednosti. Nastavni zavod inače svaki tjedan mjeri kakvoću zraka i na Jakuševcu, gdje su kemijski kontaminanti u granicama koje propisuje zakon - potvrđuje voditeljica Službe za zdravstvenu ekologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo 'Andrija Štampar', Jasna Bošnir.
Medicinska istraživanja pokazuju da dugotrajna izloženost štetnim lebdećim česticama dovodi do respiratornih, kardiovaskularnih i neuroloških bolesti te do karcinoma.
- Upravo je zbog tih saznanja Svjetska zdravstvena organizacija preporučila postrožavanje trenutačno propisanih graničnih vrijednosti. Na razini Europske unije priprema se nova direktiva o zraku kako bi se uskladila s tim novim spoznajama - naglašava predstojnica Zavoda za higijenu okoliša Instituta za medicinska istraživanja, Gordana Pehnec.
S obzirom na povišene spomenute PM čestice, preporuka je za djecu, trudnice, imunokompromitirane osobe i kronične bolesnike da izbjegavaju dugotrajne i intenzivne tjelesne aktivnosti na otvorenom, posebno uz prometnice.