Vježba se provodi radi jačanja otpornosti i obrane od kibernetičkih ugroza te uvježbavanja postojećih procedura u otkrivanju kibernetičkih incidenata. Cyber Coalition specifična je po tome što se ne odnosi samo na vojsku, nego i na civilne osobe, rekao je načelnik Operativne uprave Glavnog stožera OSRH general-bojnik Denis Tretinjak.
''Važna je promjena percepcije kojom promatramo cyber domenu. Činjenica da sve više komuniciramo uređajima znači i da komunikacija sve više postaje potencijalna meta za napad'', istaknuo je.
Nositelj vježbe u Hrvatskoj je Zapovjedništvo za kibernetički prostor (ZzKP), a u njoj također sudjeluju predstavnici Ministartsva obrane (MORH), generali i zapovjednici iz Oružanih snaga (OSRH) te predstavnici više državnih institucija, akademske zajednice i privatnog sektora.
Skupina za krizno komuniciranje, te operativna, pravna i tehnička skupina imali su priliku predstaviti dosadašnja postignuća.
Vježba NATO saveza okuplja preko 1000 sudionika iz više od 30 zemalja, a provodila se od 30. studenoga do 6. prosinca, na više desetaka lokacija u zemljama sudionicama.
Zahvaljujući njoj, sudionici uvježbavaju međusobnu koordinaciju, proces donošenja odluka te tehničke i operativne procedure s ciljem bolje zaštite misije i operacija NATO-a.
U Cyber Coalitionu Hrvatska sudjeluje od 2009. godine kao promatrač, a od 2013. godine kao aktivni sudionik.