U zadnja 24 sata u Italiji ima 2646 novooboljelih od korona virusa, a 464 je preminulo. Ukupan broj oboljelih do danas je 189.973, izliječenih je 57.576, a preminulo je 25.549 ljudi.
Iako je vlada produljila karantenu u zemlji do 3. svibnja, također razmatra načine kako ublažiti drakonske mjere uvedene prije više od mjesec dana. Lombardija, najpogođenija talijanska regija pandemijom COVIDA-19 želi ponovo pokrenuti gospodarske aktivnosti 4. svibnja, na dan ukidanja mjera izolacije, no virolog Andrea Crisanti je 16. travnja kazao da Italija “nije spremna” za ukidanje karantene dok je pravi broj zaraženih puno veći od službenog broja.
Građani pate od stresa
Nakon više od 22.000 smrtnih slučajeva povezanih s novim koronavirusom i više od mjesec dana karantene, kriza u Italiji uzima danak i u društvenom smislu jer ljudi sve više pate od stresa.
Oni koji se odvaže otići u supermarket bez maske riskiraju verbalni linč, a agresivni građani znaju s balkona zasipati uvredama i trkače, pak čak i roditelje koji šeću s djecom s invaliditetom, piše EUobserver. Karantena neizbježno pogoršava i neriješene probleme, kao što su obiteljsko nasilje i prenapučenost zatvora.
Luca Pezzullo psiholog je iz Padove specijaliziran za psihološke posljedice kriznih stanja. Po njegovu mišljenju, Talijani su se prilično dobro prilagodili karanteni.
Sada su "bijes i anksioznost uglavnom fokusirani na to hoće li imati dovoljno sredstava za život, neizvjesnost u vezi radnog mjesta, školovanja djece", rekao je.
Zabrinutost izaziva anksioznost, a anksioznost donosi nesanicu, razdražljivost i agresiju: sve to može dovesti do svađa i sukoba.