Ravnatelj bolnice u Varaždinu Nenad Kudelić rekao je na konferenciji za medije da je u posljednja 24 sata umrlo 10 pacijenata, a da više od 70 posto pacijenata na respiratoru u Varaždinu umre.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Mi smo u ratnom stanju! Izgleda da će šatori morati biti i novi stacionarni odjel - izjavio je te dodao kako svi liječnici koji intenzivno rade na obradi i liječenju covid pacijenata su preopterećeni.
- Priljev pacijenata na objedinjeni hitni bolnički prijem je 2,5 puta veći u odnosu na isto razdoblje u ovoj godini. Mi smo, na žalost, jučer morali aktivirati i vojne šatore. Vojni šatori u ovom trenutku služe kao tranzicijski odjel za privremeni smještaj pacijenata do transporta na druge lokacije, no kako sada stvari stoje, izgleda da će šatori morati biti i novi stacionarni odjel - objasnio je.
Jučer, 24. studenoga, aktivirani su i vojni šatori i nekoliko pacijenata našlo se u vojnim šatorima, no isti pacijenti u njima su bili privremeno.
Zasad se šatori još neće puniti, ali nastavi li se povećavati trend sa sve više oboljelih od koronavirusa s teškom kliničkom slikom, uskoro slučaj od jučer neće biti samo privremen.
Trenutno su kapaciteti Opće bolnice Varaždin 230 kreveta bez šatora.
- Usprkos što je sve više ljudi na kućnom liječenju i nažalost sve veći broj preminulih, imamo sve više hospitaliziranih. S obzirom na naše kapacitete u Varaždinu, Novom Marofu i Klenovniku, možemo izdržati još dan do tri bez šatora. Šatori nam daju manipulacijski prostor da pripremimo nove smještajne kapacitete. U ovom trenutku šatori služe kao tranzicijski odjel za privremeni smještaj pacijenata do transporta na druge lokacije, no izgleda da će šatori morati biti novi stacionarni odjel – rekao je Nenad Kudelić, ravnatelj Opće bolnice Varaždin.
Naime, kad se spominju novi smještajni kapaciteti za oboljele od koronavirusa u Varaždinu, tu se nameću dvorane.
- Sve to nije adekvatan prostor za liječenje težih pacijenata. Ideja je bila da se lakši pacijenti liječe u dodatnim prostorima, no oni se sada liječe od kuće – priča Kudlić.
Naime, u varaždinska Bolnica trenutno raspolaže s 23 respiratora, a količine kisika koje troše pacijenti su ogromne. Čak 80.000 litara u minuti.
- Možda je i sreća u nesreći što smo mi prvi u Hrvatskoj i Vlada će pomoći s još dva respiratora i može nam dodijeliti medicinsko osoblje, ali ako se ne uvedu nove, strože mjere, situacija u Varaždinu će se preslikati na cijelu Hrvatsku i tada će se slomiti cijeli zdravstveni sustav – dodao je Kudelić.
I predsjednik Hrvatske liječničke komore dr.sc. Krešimir Luetić naglasio je lošu situaciju u ovoj županiji.
- Varaždinska bolnica u teškoj je situaciji. U njoj je hospitalizirano oko 200 pacijenata pozitivnih na korona virus - rekao je te naglasio kako se pacijenti počinju hospitalizirati u priručne objekte odnosno šatore.
- Nismo u crvenoj, već smo u vrišteće crvenoj zoni i svi trebaju znati o čemu se ovdje radi. Liječnici, zdravstveno osoblje rješava posljedicu epidemije, međutim priljev pacijenata je i dalje visok - kazao je.