Ovdje se vrlo dobro osjećamo, ljudi su prisni, dobri, a djelatnici Veleučilišta, prvenstveno profesori, vrlo su dobri, priča nam Iveta Horki, Ukrajinka iz Užgoroda, koja je s još 13 kolegica iz ratom pogođene domovine nedavno stigla u Hrvatsku.
POGLEDAJTTE VIDEOVIJESTI
Djevojke, s kojima smo razgovarali ispred ulaza u Studentski dom “Dr. Franjo Tuđman” u Požegi, stidljive su i povučene, a o njima je Domagoj Prša, v.d. ravnatelj studentskog doma, imao samo riječi pohvale. Umjesto u rodnoj Ukrajini, ovih 14 studentica nastavilo je stjecati fakultetska znanja na Veleučilištu u Požegi. Strahote rata zamijenile su mirom i velikom empatijom koju su pronašle stotinama kilometara daleko od kuće. Samo dvije od njih prije su bile u Hrvatskoj, zbog iskustva koje su stekle u okviru studentske razmjene odlučile su doći ponovno, ali na to ponukati i druge kolegice koje su došle s njima.
- Slušaju pet-šest kolegija u prosjeku, ostaju do ljeta, ali ako se situacija u Ukrajini ne promijeni, učinit ćemo sve da im produljimo ugovore kako bi i dalje nastavile studirati kod nas - rekao je Marko Šostar, doc. dr. sc., Erasmus-koordinator Veleučilišta u Požegi.
Sve ove studentice na tamošnjim nacionalnim sveučilištima studirale su ekonomiju, pravo i agronomiju, a istu su priliku dobile i ovdje u okviru novog, zbog rata proširenog programa Erasmusa. Djevojke su predane učenju i nerado govore o ratu u Ukrajini, u njihovim očima vidljivi su velika zabrinutost i strah. Tamo su ostavile roditelje, braću, sestre, rodbinu, svoje gradove, ulice i trgove, a poneka i svoju ljubav. Emilia Kraučuk prvi je put u Hrvatskoj.
- Vrlo sam zadovoljna dočekom i smještajem. Naravno, i profesorima te svim kolegama studentima, koji su spremni pomoći, svi su vrlo prijateljski raspoloženi. Ovdje učimo hrvatski i engleski jezik - rekla je Emilia.
Sve njene kolegice priznale su kako su fizički u Hrvatskoj te da im je lijepo, ali mislima su, priznaju, u svojoj Ukrajini.
- Nastojat ćemo im omogućiti sve što im je potrebno, tako činimo i za sve naše studente. Naše gošće ne želimo zvati izbjeglicama, one su naše studentice i ravnopravnog su statusa kao i svi redovni studenti - rekao je Berislav Andrlić, prodekan za razvoj.
Božo Đuzel, student Veleučilišta u Požegi, duhoviti Imoćanin, neimenovani je “Erasmus buddy”, mladi kolega koji je spreman pomoći kolegicama iz Ukrajine.
- Stojim im na raspolaganju, tu sam da im, primjerice, pomognem uvesti ih u banku, riješiti poreznu prijavu, upisati ih na studij na Veleučilištu, pomažem im kad je to potrebno. Ako im nedostaje nešto, tu sam - rekao je Božo.
- Nastojimo im pomoći da se što lakše prilagode lokalnoj zajednici, a u to spada i da nauče osnove našeg jezika u projektu Klub za mlade Vallis Humanum - zaključuje Nikolina Grbavac iz Udruge za promicanje i zaštitu ljudskih prava.