Vjetar slab, ponegdje do umjeren sjeveroistočni i istočni. Na Jadranu burin, od sredine dana sjeverozapadnjak i jugozapadnjak. Najniža temperatura zraka uglavnom između 18 i 22, na Jadranu od 23 do 27 °C. Najviša dnevna većinom između 32 i 37 °C.
Crveni alarm izdan je za zagrebačku, riječku, kninsku, splitsku i dubrovačku regiju. Dok je za ostatak zemlje izdan narančasti alarm što znači da je vrijeme opasno.
Upozorenja za cijelu zemlju su izdana zbog iznimno visokih temperatura.
- Poduzmite mjere, očekuju se ekstremno visoke temperature. Zaštitite sebe, djecu i starije. Postupajte prema savjetima danima od strane nadležnih tijela. Mogući su kvarovi na pojedinim infrastrukturama - upozoravaju iz DHMZ-a.
Temperature zraka u regiji rastu do 40 °C, jaka nevremena nadomak zemlje
Visoke temperature navodno nas očekuju tjednima, a vrlo vruće ljeto zapravo tek počinje te mu se na prognostičkim modelima ne vidi kraj. Samim time u periodu pred nama maksimalne dnevne vrijednosti u regiji nerijetko će prelaziti 40 °C, dok će se u Istri one kretati većinom između 35 i 38 °C.
Velike vrućine neće poštedjeti ni ostatak Sredozemlja, iako će se najveće odstupanje od prosjeka prema svemu sudeći bilježiti upravo u našim krajevima, prenosi Istramet.
Istovremeno, na zapadu Europe očekuje se sasvim drugi tip vremena. Prevladavat će promjenjivije i osjetno svježije vrijeme, nerijetko uz niže temperature zraka od prosjeka za doba godine.
Dio tog svježijeg i vlažnog zraka povremeno može “procuriti” i do naše regije, međutim teško da će značajnije utjecati na Jadran. Ipak, na udaru povremenih nevremena mogla bi se naći Slovenija, Austrija i sjever Italije gdje i slabe fronte na ovako zagrijanu podlogu mogu donijeti razorna nevremena.
Velika opasnost od nastanka požara
Zbog velike količine suhog raslinja na području Dalmacije velika je opasnost od izbijanja požara otvorenog prostora, upozoravaju iz Hrvatske vatrogasne zajednice.
Uputili su i nekoliko savjeta građanima na pojačan oprez kako bi svojim odgovornim ponašanjem doprinijeli sigurnosti:
- Ne bacajte opuške, staklo i ne palite vatru na otvorenom prostoru.
- Ukoliko koristite roštilje u sklopu domaćinstava, ne činite to za vjetrovita vremena te obavezno ugasite žar nakon njegova korištenja.
- Požar se brzo širi u kamp prikolicama i čamcima, stoga ih odmah napustite ukoliko ne možete požar ugasiti na siguran način u njegovoj početnoj fazi.
- Ne otežavajte vatrogascima gašenje, a sebe ne dovodite u opasnost, kako biste požar iz blizine promatrali ili ga fotografirali i snimali.
- Ne koristite dronove za snimanje požara, jer time ugrožavate sigurnost protupožarnh zrakoplova koji sudjeluju na intervenciji. Pilotske posade obustavit će letačke operacije odmah po uočavanju drona u zoni svojih aktivnosti što će otežati sprječavanje širenja požara i dovesti u opasnost živote ljudi.
- Održavajte okućnice čistima jer time smanjujete mogućnost proširenja požara na okolne objekte.
Također, treba voditi računa da se u automobilima ne ostavljaju djeca kao ni kućni ljubimci jer u ovakvim uvjetima jako brzo dolazi do dehidracije i toplinskog udara, što može dovesti do teških oštećenja organa, a u konačnici i smrti.
U slučaju da primijetite požar, odmah nazovite vatrogasce na broj 193 ili Centar 112.