Srednja škola Delnice, smještena u srcu Gorskog kotara, ove godine obilježava 100 godina postojanja. Od osnutka škola je obrazovala generacije Gorana i ostalih učenika iz različitih krajeva Hrvatske. U svojoj sto godina dugoj povijesti omogućila je stjecanje najrazličitijih zvanja potrebnih ljudima ovoga kraja - od autolimara, automehaničara, plino i vodoinstalatera, bravara, stolara, drvodjeljskih tehničara, pa do prodavača, ekonomista i gimnazijalaca.
POGLEDAJTE VIDEO:
Delnička škola ponosno ističe i neobičnost svog razreda automehaničara, gdje se među osam učenika od prije dvije godine nalaze čak tri djevojke: Patricija Vuković (Delnice), Manuela Vidas (Benkovac Fužinski) i Valentina Marić (Fužine), a ove godine isti smjer upisala je Valentinina sestra Karmela. To su mlade djevojke koje znaju što hoće, imaju jasno izražene stavove, dobro uče, a još bolje su na praksi.
- Jako su dobre, pedantne, u tehničkom crtanju čak i bolje od dečki, a mi ugodno iznenađeni što nakon sigurno 50 godina, koliko smjer postoji, prvi put u njemu imamo cure - ističe ravnateljica Slađana Srkoč.
'Oduvijek sam radila s tatom'
Da se djevojka školuje za to uglavnom muško zanimanje je rijetkost, no ove mlade Goranke svoju budućnost i karijeru grade upravo u tradicionalno muškoj industriji, za koju ih veže ljubav prema automobilima.
- Tata mi ima autoradionicu pa sam još odmalena s njim provodila sate gledajući, učeći i pomažući mu oko popravaka. Tako mi je u 7. razredu OŠ logički došla želja da upišem ovaj smjer koji mi se zaista sviđa, posao mi je osiguran, a dobre su i plaće. Možda je nešto malo fizički zahtjevnije, no nije mi nimalo žao. Tata je, naravno, bio baš zadovoljan tom odlukom, dok je mama ostala iznenađena jer je mislila da ću se opredijeliti za umjetnost, zato što volim crtati - smije se Manuela, koja po završetku trogodišnjeg školovanja planira raditi u tatinoj privatnoj radionici.
'Djevojke se super uklapaju'
Dečki su ih, složne su, prihvatili objeručke, dobri su si, kažu, dok dečki pak ističu kako im je sad nastava još zanimljivija.
- U školstvu sam od 1993. i prvi put da u zanatu imam cure. Kad se jedna upisala i probila led, odmah ih sad dolazi više. Atmosfera je mirnija, jako se dobro slažu s dečkima i dobro uklapaju. A što se tiče fizičke spremnosti, danas je mehanika otišla toliko daleko da više ne treba toliko snage koliko znanja. Nekad je vozilo bilo mehanička naprava, a danas je elektronička s mehaničkim pogonom. U Tesli npr. to više nisu toliko automehaničari koliko električari. Svakako je najbitnija kvalitetna praksa, a tu nema veze kojeg ste spola - kaže učitelj Mladen Gecan, kojemu je, šali se, možda najneobičnije jer je, kaže, navikao vikati: "Ajmo dečki!", a sad mora paziti da ne zaboravi i na cure.
Novo - staro zanimanje
Škola nakon 30 godina ponovno školuje i šumarske tehničare.
- Povod uvođenja tog smjera bio je nedostatak zanimanja za kojim se pojavila potreba, pogotovo zbog mnogo djelatnika koji odlaze u mirovinu. Lokalna zajednica zatražila je da se vrati smjer koji je davnih dana postojao u školi te je on ponovno uveden prije tri godine, a interes je u tom kratkom periodu samo rastao. Tako je prve godine upisano 9, druge - duplo više, tj. 18, a ove godine čak 25 učenika u tom smjeru - ponosna je ravnateljica Slađana Srkoč.
Navedeni smjer, dodaje, uveliko je pridonio zadržavanju djece u Gorskom kotaru.
- Prije nekoliko godina imali smo period kad je mnogo djece odlazilo izvan kraja, u Rijeku, Karlovac i Zagreb, no posljednjih godina sve više ih ostaje ovdje i broj učenika raste - kaže za smjer koji se pokazao kao pun pogodak, pogotovo kad se uzme u obzir da je djeci nakon školovanja osigurano radno mjesto, pa samim time i poticaj da ostanu živjeti i raditi u svom kraju.
Delnički srednjoškolci sudjeluju i na različitim županijskim i državnim te sportskim natjecanjima, gdje gotovo redovito postižu zapažene rezultate. Škola surađuje s brojnim institucijama i udrugama. U svim projektima koje provodi škola promovira svoju sredinu i ponos goranskoj pripadnosti. Kao srednja škola na najvišoj nadmorskoj visini nastoji istaknuti posebnost svog kraja te upoznati zajednicu po čemu su posebni i drugačiji.
- Puno radimo po pitanju volontiranja, za što postoji najveći interes, organiziramo humanitarne akcije, izradom raznih proizvoda (sapuna, platnenih vrećica s lavandom, ukrasa za bor od prirodnih materijala) prikupljamo novac za hranu i potrepštine za nezbrinute životinje u Liču, potičemo pomaganje, kako jedni drugima, tako i životinjama - kaže Srkoč ističući kako škola nema problema ni s manjkom učitelja, od kojih su dobar dio njih bivši učenici koji se nakon fakulteta vraćaju raditi upravo u bivšoj školi.
Reforma u sve strukovne škole
Sljedeće školske godine u svim strukovnim srednjim školama u Hrvatskoj započinje reforma strukovnog obrazovanja. Uključivat će biranje zanimanja nakon prvog ili drugog razreda i modularnu nastavu.