To je to što me zanima!

U Šibeniku otvorili prvi Veteranski centar u Hrvatskoj

Na otvorenju Veteranskog centra bili su potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, šibensko-kninski župan Marko Jelić, gradonačelnik Željko Burić i mnogi veterani Domovinskog rata
Vidi originalni članak

Otvorenjem izložbe fotografija „Dani ponosa i slave“ u srijedu je u Šibeniku obilježen završetak građevinskih radova na prvome Veteranskom centru u Hrvatskoj, što je dio središnje svečanosti u povodu 30. obljetnice Rujanskog rata.

Na otvorenju Veteranskog centra bili su potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, šibensko-kninski župan Marko Jelić, gradonačelnik Željko Burić i mnogi veterani Domovinskog rata.

Ministar Medved je tom je prigodom rekao da ga posebno veseli što su završili radove na prvom takvom centru u Hrvatskoj gotovo šest mjeseci prije roka.

- Veteranski centar u Šibeniku imat će smještajni kapacitet od 142 ležaja te moći primiti oko 2500 korisnika godišnje. Ukupan iznos za izgradnju Veteranskog centra u Šibeniku iznosi 68.393.380 kuna - rekao je ministar. Istaknuo je da se, osim tog Veteranskog centra, grade i centri u Sinju, Petrinji i Daruvaru, koji će biti završeni do kraja 2022. godine.

RUJANSKI RAT Prošlo je točno 30 godina od legendarne Bitke za Šibenik, prekretnice Domovinskog rata

Ministar branitelja rekao je kako će se u veteranskim centrima provoditi aktivnosti usmjerene na poboljšanje zdravstvenoga i psihosocijalnog statusa korisnika te promicati njihovo aktivno sudjelovanje na tržištu rada i uključivanje u zadružno poduzetništvo i aktivnosti udruga. Osnovat će se multidisciplinarni timovi psihologa, kineziologa, socijalnih radnika, fizioterapeuta, radnih terapeuta i medicinskog osoblja radi pružanja personalizirane usluge te posebnih oblika radne terapije i društvenih usluga, poput savjetodavne pomoći.

- Nakon građevinskih radova odmah počinjemo s opremanjem, a usporedno s tim izrađujemo i akte koji su preduvjet za funkcioniranje ove ustanove. Centar će biti spreman primiti prve korisnike u prvom kvartalu 2022. godine - rekao je ministar Medved.

Šibensko-kninski župan Marko Jelić istaknuo je kako je riječ o impozantnom zdanju, ali važnije od toga je ono što će se u centru raditi.

- Kad sam vidio sustav koji je osmišljen kako bi ovo funkcioniralo, ne samo kod nas, već i u ostala tri centra, mogu reći - napokon. Može se reći da nitko od vas koji ste se devedesetih uključili u ratna zbivanja ne ide mlađi. Trebat će nova znanja i iskustva, a zasigurno i pomoć jer da nije bilo Rujanskog rata, mi danas ne bismo bili tu - rekao je Jelić.

Šibenski gradonačelnik Željko Burić zahvalio je još jedanput svim braniteljima koji su slobodu platili svojim životom.

- Sustav može biti efikasan kad je cilj zajednički. Na ovom području, uz ovaj centar koji će se baviti skrbi i rehabilitacijom priželjkujem i nastavak ovog projekta prema Zablaću. Zahvaljujem i županu Jeliću, koji je podržao plan izgradnje nove bolnice na ovoj lokaciji. Možete zamisliti kakva bi to skrb bila, ne samo za branitelje već i za stanovništvo -rekao je gradonačelnik Burić.

Predsjednik HVIDRA-e Šibensko-kninske županije Mladen Erak rekao je kako je Šibenik prvi hrvatski samorodni grad, prvi su pružili otpor JNA i prvi su dobili centar.

- Tu ne staje naša borba, tu ne staju naše potrebe, ovo je samo početak. Ja sam invalid od 1994. godine. U veljači prošle godine sam u sklopu projekta brige o braniteljima spoznao pravo stanje i situaciju na terenu, koliko ima potrebitih. Puno ih je koji su u zapećku i treba im pomoć, a to će učiniti ovaj centar - rekao je Erak. 

Rujanski rat, tj. bitka za obranu Šibenika trajala je od 16. do 23. rujna 1991. Obranom grada spriječeno je da se srednja i južne Dalmacija odsijeku od preostalog dijela Hrvatske, a zarobljen je i znatan broj brodova na vezu u Šibeniku, čime je omogućen osnutak Hrvatske ratne mornarice.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare