Rachel i Philip Ridgeway iz Oregona umjetnom su oplodnjom dobili blizance Lydiju and Timothyja, i to nakon što su trideset godina bili zaleđeni kao embriji. Lydia i Timothy zaleđeni su u travnju 1992. godine, a na svijet su došli krajem prošlog mjeseca, piše CNN.
- Ima nešto zapanjujuće u vezi s tim. Imao sam 5 godina kada je Bog dao život Lydiji i Timothyju, i od tada je čuvao taj život - kaže Philip Ridgeway.
Embriji su napravljeni za anonimni bračni par pomoću in vitro oplodnje. Suprug je bio u ranim 50-ima, a koristili su 34-godišnju donoricu jajnih stanica. Gotovo tri desetljeća stajali su u skladištu u sićušnim slamkama, koje su se čuvale u tekućem dušiku na gotovo 200 stupnjeva ispod nule, u uređaju koji izgleda poput spremnika propana. Embriji su bili u laboratoriju za plodnost na Zapadnoj obali do 2007. godine, kada je par donirao Nacionalnom centru za donaciju embrija u Knoxvilleu, Tennessee, u nadi da bi ih drugi par mogao koristiti. Pet embrija prenoćilo je u posebno opremljenim spremnicima u Knoxvilleu, rekao je dr. John Gordon, liječnik Ridgewayevih.
- Oni su s jedne strane naša najstarija djeca, iako su najmlađi - govore Ridgewayevi koji imaju još četvero djece, u dobi od 8, 6, 3 i gotovo 2 godine, a s roditeljima su bili uključeni u cijeli proces.
Kada su tražili donatore, tražili su od centara donacije za koje je bilo teško pronaći primatelje iz bilo kojeg razloga. Za Ridgewayeve je izgradnja obitelji uvijek bila dio većeg poziva.
- Nismo željeli dobiti embrije koji su bili zamrznuti najduže na svijetu. Htjeli smo samo one koji su najduže čekali - objasnio je Philip.
Kako bi odabrali svoje embrije, pregledali su bazu podataka o donorima. Nije navedeno koliko su dugo embriji bili zamrznuti, ali su navedene karakteristike donora kao što su etnička pripadnost, dob, visina, težina, genetska i zdravstvena povijest, obrazovanje, zanimanje, omiljeni filmovi i glazba. Uz neke dosjee nalaze se fotografije roditelja i njihove djece ako ih imaju. Pretpostavili su da su oni koji su navedeni s ranijim brojevima donora bili u središtu najduže i pokušali su suziti svoj izbor na te profile.
- Ulazeći u ovo, znali smo da možemo vjerovati Bogu da će učiniti sve što je suvereno planirao i da njihova dob zapravo nije bila nikakav faktor. Bilo je samo pitanje je li to bilo u Božjim planovima ili nije - ističe Rachel.
Iako joj je liječnik savjetovao da prenesu samo dva embrija zbog mogućih komplikacija u trudnoći ona se odlučila za troje, a uspješno su se primila dva.
Istraživanja su pokazala da od 25% do 40% prijenosa zamrznutih embrija rezultira živim rođenjem. Starost embrija ne bi trebala utjecati na zdravlje djeteta već je važnija dob žene koja je donirala jajnu stanicu koja je ušla u embrij.
Prethodna poznata rekorderka bila je Molly Gibson, rođena 2020. godine iz embrija koji je bio zamrznut gotovo 27 godina. Molly je preuzela rekord od svoje sestre Emme, koja je rođena iz embrija koji je bio zamrznut 24 godine. Moguće je da je korišten i stariji zamrznuti embrij, ali iako Američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti prate stope uspjeha i podatke o reproduktivnim tehnologijama, ne prate koliko su dugo embriji bili zamrznuti. Također, nema dokaza da je stariji embrij rezultirao živim rođenjem.