To je to što me zanima!

U SAD-u donijeli zakon protiv preglasnih reklama na televiziji

Zakon koji je donesen zbog mnogobrojnih prigovora Amerikanaca protiv preglasnih reklama nazvan je CALM (Commercial Advertisement Loudness Mitigation)
Vidi originalni članak

Federalna komisija za komunikacije (FCC) u Sjedinjenim Američkim Državama u utorak je jednoglasno potvrdila zakon koji je u 2010. godini izglasao Senat i kojim se oglašivačima na televiziji zabranjuje pojačavanje zvuka za vrijeme reklama, objavio je CBS News.

Zakon je popularno nazvan CALM ( Commercial Advertisement Loudness Mitigation) a donesen je zahvaljujući mnogobrojnim Amerikancima koji su godinama protestirali zbog preglasnih reklama. Na snagu će stupiti 13. prosinca 2012. godine i na lokalnoj i nacionalnoj razini te će zahtijevati da zvuk reklama bude ekvivalentan jačini zvuka programa kojeg prate.

Distributorima i televizijskim postajama dano je dvanaest mjeseci prilagodbe novim odredbama, a očekuje se da će nadležni u tom periodu odrediti primjerene kazne za one koji se budu oglušili na novi zakon.

I prije negoli je zakon stupio na snagu, FCC se požurio pa je tako odmah nakon glasovanja na svojim stranicama uputio poziv građanima da prijavljuju sve oglašivače koji se čine glasnijim negoli bi trebali biti.

Idi na 24sata

Komentari 4

  • tatamlata 14.12.2011.

    Kad ce takav zakon i kod nas? Smetaju ne samo glasne reklame nego precesto i glasna background muzika od koje ne razumijes sta se govori (vrlo cesto u emisiji More" ali ima ih jos podosta.

  • gogonina 14.12.2011.

    U Americi je veoma jaka konkurencija i odgovorni razumiju da zive od gledalaca a uz to se uveliko uvazavaju negodovanja publike. Nekad duze traje ali uglavnom dodje sve u svoj red. Jednostavno se kao potrosac osjecaj kao neko koga se pita za misljenje za razliku od Hrvatske gdje te kao takvog sikaniraju i oduzimaju osnovna prava.

  • Camil_1 14.12.2011.

    Čim se to dogodi ja mijenjam program, ovi što to rade zapravo potiču gledatelje da ne gledaju reklame. Neznam zašto ih onda plačaju.

Komentiraj...
Vidi sve komentare