Nakon više od dva sata završio je sastanak Kluba HDZ-a na kojem su bili predsjednik stranke i prvi potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko te većina HDZ-ovih ministara. Očekivalo se da će sa sastanka krenuti u prikupljanje potpisa za Oreškovićev opoziv, no nitko od sudionika sastanka nije se želio zaustaviti i obratiti novinarima.
HDZ-ovci su tek dobacili kako su otvoreni za pregovore s bilo kim i da ne žele nove izbore. Vođenje cijele operacije prepustili su Karamarku.
Jedini komentar oko preslagivanja dao je Ivan Šuker koji je novinarima poručio:
- Trčite pred rudo!
N1 neslužbeno doznaje da su svi potpisali zahtjev za smjenom Oreškovića.
Iako su u HDZ-u tvrdili da su jedinstveni, još tijekom sastanka pojavile su se neslužbene informacije da je Gordan Jandroković ostao suzdržan oko Oreškovićevog opoziva. On i Bošnjaković dva su puta izlazili van. Nedugo potom sa sjednice je izašao Zlatko Hasanbegović i novinarima rekao da je Jandroković potpisao opoziv.
Nakon nešto više od sata zasjedanja napustio je Darko Milinović, član Predsjedništva HDZ-a, no nije davao izjave ni iznosio pojedinosti sastanka.
- Nemam što reći, rekao sam sve što sam imao - kratko je dobacio novinarima u prolazu.
Prijedlog opoziva Oreškovića u saborsku proceduru može uputiti najmanje petina zastupnika, dakle dovoljan je 31 potpis.
Na dnevni red saborske sjednice mogao bi se uvrstiti već u srijedu, 8. lipnja. Ukoliko se to dogodi, Vlada ima osam dana očitovati se o prijedlogu, dakle do 16. lipnja.
Trideset dana od dana uvrštenja u dnevni red, rok je u kojem se Sabor treba odlučiti o Oreškovićevu opozivu. Odluči li ga opozvati, s premijerom će pasti i Vlada, nakon čega počinje teći 30-dnevni rok da se okupi nova parlamentarna većina koja bi podržala novog mandatara i imenovala novog premijera i Vladu.
Ne uspije li nitko okupiti većinu, predsjednica Republike će raspustiti Sabor i raspisati nove izbore.