To je to što me zanima!

Ostojić: Moji prethodnici su donosili protuustavne odluke

Do sada smo jedan jedini zakon donijeli po redovitom postupku, a 76 po hitnom, rekao je Željko Reiner u Saboru. Kazao je i kako će HDZ-ovci podržati prijedlog
Vidi originalni članak

Zastupnici raspravljaju o izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti. Prijedlog je obrazložio ministar Rajko Ostojić. Rekao je kako se ukida stavak, koji propisuje da mrežu javne zdravstvene službe, uz prethodno pribavljeno mišljenje Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje i za javno zdravstvo te nadležnih komora, donosi ministar.

- Postavlja se novi temelj za donošenje mreže javne zdravstvene službe na način da se uvažavaju ustavne odredbe o značenju jedinica područne odnosno regionalne samouprave - rekao je Ostojić te dodao kako je ispravio greške svojih prethodnika.

- Ne samo da se nije radilo po struci, ne samo da se nije radilo po znanstvenim spoznajama, nego se u prethodnom razdoblju radilo protuustavno - poručio je ministar zdravlja.

Željko Reiner rekao je kako će HDZ-ovci podržati prijedlog, jer se radi o odluci Ustavnog suda.

- Međutim, ono što je sporno je da mi ponovo donosimo nešto po hitnom postupku. Ustavni sud naznačio je da se to mora donijeti do 15. srpnja. U tri mjeseca postoji dovoljno vremena da se i po redovitom postupku provede takva izmjena - ukazao je Reiner, koji je i izračunao koliko zakona u ovom sazivu doneseno po redovitom, a koliko po hitnom postupku.

- Do sada smo jedan jedini zakon donijeli po redovitom postupku, a 76 po hitnom. Je li omjer 76:1 uistinu zrcalo naše demokracije? - zapitao se HDZ-ovac.

Nada Turina Đurić (HNS) rekla je kako pitanje izmjena nije pitanje suglasnosti zastupnika.

- Pa vjerojatno nikome ne bi palo na pamet ne podržati rješenje Ustavnog suda - rekla je te se zapitala kako se itko usudio izostaviti osnivača, regionalnu ili lokalnu samoupravu, da kaže mišljenje o tome je li mreža dobro raspoređena.

- Pa je li moguće da netko misli da se iz kancelarija na Ksaveru bolje vidi gdje je što potrebno u zdravstvenoj zaštiti? - zapitala se Turina Đurić.

Ipak, istaknula je kako HNS-ovci smatraju da mišljenje regionalne odnosno lokalne samouprave nije dovoljno te je predložila da mrežu donose predstavnička tijela lokalne odnosno regionalne samouprave, uz prethodno mišljenje zavoda i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje i javno zdravstvo i nadležnih komora te uz suglasnost ministra.

"Cilj nam je decentralizacija zdravstvenog sustava"

Tatjana Šimac-Bonačić (SDP) zaključila je kako se ovaj zakon može donijeti samo po hitnoj proceduri te dodala kako je Reiner diskusiju sveo na analizu postupaka umjesto na suštinsku bit Zakona.

- Nije bitno u koliko će se čitanja donositi ova odluka. Ovo je ispravak greške. Cilj nam je decentralizacija zdravstvenog sustava. Ovo je prelazni period, koji zapravo moramo strukturirati - rekla je SDP-ovka. U cilju je, dodala je, pronaći najbolje rješenje za građane i pacijente. Ukazala je i na izmjenu vezanu za način osiguranja medicinski prihvatljivog vremena za ostvarivanje mjere zdravstvene zaštite.

- U Hrvatskoj 540.000 pacijenata na nekakvu pretragu ili operaciju. Žalosno je da ne postoji jedinstvena procedura naručivanja, jedinstveni način prosječnog čekanja, računanje prosječnog čekanja - rekla je.

Damir Kajin (IDS) podržao je izmjene. Zaključio je kako je Hrvatska, uz Grčku najcentraliziranija država u Europi te dodao kako je lokalna samouprava bezobrazno osiromašena i opustošena. Javio se Zoran Vinković (HDSSB).

- Ispravio bih taj navod i rekao da je potpuno opljačkana - rekao je Vinković. Izmjene će podržati i HDSSB-ovci.

- One su manje-više nomotehničke prirode i mi ćemo ih podržati - rekao je Dražen Đurović. Ivan Drmić (HDSSB) rekao je kako se Slavonci čude kad ih prime u zagrebačku bolnicu, jer takvo što nisu imali prilike vidjeti u Slavoniji. Podsjetio je kako je ministar bio u Osijeku, ali nije spominjao nikakve konkretne poteze da bi se popravilo stanje u KBC Osijek.

- Vidjeli ste u medijima da su se na osječkoj ginekologiji pojavile dvije zmije pa zdravstveni radnici tamo zbijaju šale na račun ministra. Kažu da je bio ondje,ali ništa nije donio, da ima zmiju u džepu pa da je moguće i da su ove dvije zmije pobjegle iz ministrova džepa - rekao je Drmić.

Stjepan Milinković (HDZ) replicirao mu je govoreći kako e u prošlom mandatu nije slagao s njim, a sada se na neki način slaže.

- Kako to da intenzivno povlačite kolege iz naših redova, a nismo valjali u proteklom vremenu? To mi nije jasno - rekao je Milinković. Potom je riječ uzeo predsjedavajući Josip Leko.

- Kad bih htio komentirati, rekao bih, bolje zmija u ruku nego se dirati u HDZ - prokomentirao je Leko.

Idi na 24sata

Komentari 6

  • kizo1007 30.05.2012.

    to vam je upakirani proljev, oni koji nebudu imali para za participaciju i lijekove lječit će se kod seoskih vračeva i plaćat će u kokošima, purama i kobasama, a oni koji su bogati ići će na lječenje van. Kako nam fali dobrih liječnika nužno je smanjiti i broj pacijenata pa će se automatski i smanjiti liste čekanja. Banke će smanjiti kamate na kredite za liječenje ali će ih moć podizat samo rodbina bolesnika nikako sami bolesnici. I to je to

  • muhlo 30.05.2012.

    Da nije koga, nedajBože, zabolilo?! ..mislim u Saboru? Možda zabolio đon za narod koji nema što jest?

  • marnik954 30.05.2012.

    Pa nemože se ništa isčitati, osim da će ubuduće ministar donositi odluke kako piše u podnaslovu po naputku Ustavng Suda. Ostalo je sve tajna!?.. Mi, građani nemamo uvid i nemožemo davati svoje mišljenje ni o čemu pa ni o Zakonu koji ide u hitnu proceduru iako se upravo tiče nas pacijenata. Zanimljivo!..

Komentiraj...
Vidi sve komentare