To je to što me zanima!

Istra i Zeleni izgubili: U studiji za Plomin C nema pogrešaka

Sud je odlučio da u izradi studije utjecaja na okoliš nema proceduralnih pogrešaka što su tvrdili Istarska županija, Zelena akcija, Zelena Istra i građani Labinštine
Vidi originalni članak

Riječki Upravni sud odbio je tužbu Istarske županije, Zelene akcije, Zelene Istre i građana Labinštine protiv Ministarstva zaštite okoliša zbog izdavanja ekološke dozvole za izgradnju termoelektrane Plomin C. 

Upravni sud je odlučio da u postupku izrade studije utjecaja na okoliš nisu napravljene proceduralne pogreške, javlja Novi list.

Suđenje je počelo u lipnju,a zadnje ročište bilo je u četvrtak.  

Podsjetimo, potpisnici tužbe tvrdili su kako projekt termoelektrane Plomin C nije u skladu s prostornim planom te se boje da će loše utjecati na zdravlje ljudi. Naveli su da će dodatno narušiti ionako sve lošije zdravlje građana, da će im se oduzeti izvorišta pitke vode, da su ugrožena buduća pokoljenja, da se elektrana kosi s Prostornim planom Istarske županije...

Zmajlović: Veseli me ovakva presuda

Resorni ministar Mihael Zmajlović komentirao je presudu Upravnog suda. 

- Ta presuda je dokaz da je cijeli postupak procjene utjecaja na okoliš proveden u skladu sa svime što su propisivali zakoni i propisi. Stručno savjetodavno povjerenstvo donijelo je mišljenje i na temelju toga je izdano  rješenje. Veseli me da je takva odluka donesena jer je to dokaz onoga  što sam i prije isticao, da je postupak bio proveden u skladu sa zakonom - rekao je Zmajlović, a priopćilo Ministarstvo.

>>> Eko Kvarner: Vlada zaglupljuje i birokratizira, neodgovorni su

Idi na 24sata

Komentari 14

  • Putschi 20.10.2013.

    Preko 13 godina sam radio u tehnickom odjelu koncerna BBC sad AseaBB , za montazu i el. opremanje cement fabrika u cijelom svijetu . U kratkom , zementare su Veoma stetne za okolicu i to vam moze potvrditi svaki i najmanji institut koji obavlja i analizira relevantne podatke u tom smjeru ! Stvar se u bitnom mjenja izgradnjom specijalnih uredjaja za filtriranje stetnih emisija koji znacajno reduciraju iste napustanjem tvornickih dimnjaka . I tu dakle nastaje problem koji je manje vise za cementaru financiske prirode . Kostanja tih uredjaja su enormno velika ( plus njihov rad i odrzavanje ) te dovodi u pitanje i samu rentabilnost pa cak i egzistenciju cementare ! Kod takve racunice niti jedna ne uracunava stetu nanesenu covjeku i prirodi ! I bas zbog toga se pokusava silom PROGURAT jeftinija varijanta sto dugorocno gledano vise stete prouzroci ako se u istu racunicu u zme u obzir ogromne stete nanesene ozdravljenju oboljelih i revitalizacije unistene prirode itd. itd. Pred jedno desetak godina sam se provezo okolicom cementare u plominu i prostim okom ( sto nije nikakva umjetnost ) uocio da tih uredjaja tu nema ! Kako je danas , nemogu nista tvrdit . Potsjecam samo na slucaj koksare ( koje sad nema )

  • MI-MA 19.10.2013.

    šteta je ne iskoristiti ove ogromne kapacitete ugljena koje imamo. Moramo ga negdje utrošiti, a plina nemamo dovoljno za proizvodnju.

  • funkyshizzle93 18.10.2013.

    Bilo na plin ili ugljen, oboje uvozimo...

Komentiraj...
Vidi sve komentare