Riječki gradonačelnik Marko Filipović u utorak je izvijestio da je kao riječki model prikupljanja otpada odabran postavljanje nadzemnih spremnika većeg kapaciteta s mjerenjem količine otpada.
Filipović je na svom kolegiju u utorak naveo da su se Komunalno društvo Čistoća i Odjel gradske uprave za komunalni sustav proteklih šest mjeseci intenzivno bavili pitanjem odabira modela prikupljanja otpada. Analizirana su četiri predložena modela, koji su u listopadu predstavljeni i gradskim vijećnicima.
Od njih je odabrano postavljanje metalnih spremnika kapaciteta dva do četiri prostorna metra. Ona su veća od postojećih spremnika za otpad, pa će se prorijediti lokacije na kojima će se nalaziti, rekao je gradonačelnik. Oni će se postavljati uglavnom na mjestima gdje su i sad spremnici za otpad.
Novi spremnici imat će instaliran mjerač količine otpada, pa će se točno znati koliko je tko odbacio, istaknuo je Filipović i dodao „Za taj model smo se odlučili zbog cjenovnog razreda, a postavljanje ukopanih spremnika smo odbacili zbog specifičnosti Rijeke“.
Naime, rekao je, Rijeka je svedena na 44 četvorna kilometra i teško je pronaći lokacije prikladne za ukopavanje, zbog nužnosti poštivanja prometnih uvjeta, zelenih površina i podzemnih instalacija. Rješenje s velikim nadzemnim spremnicima primijenit će se u većini dijelova grada, uz višestambene građevine, a u središtu i nekim specifičnim lokacijama će se spremnici ukopavati. Oni su već nabavljeni uz pomoć novaca iz EU fondova, rekao je.
Obiteljskim kućama ostaju spremnici i kante manje zapremine, dodao je Filipović.
Naveo je i kako je još u fazi razrade način individualnog pristupa velikim spremnicima, a vjerojatno će se koristiti kartice.
Filipović je najavio kako slijedi rasprava o ovom predloženom modelu na sjednici Gradskog vijeća u prosincu. Ako se usvoji, KD Čistoća pokreće postupke javne nabave, a taj složeni proces će trajati od 12 do 18 mjeseci.