Ako kamataru do Nove godine ne vratim novac kojim sam platila invalidsku stazu ispred ulaza, razbit će mi stan, tako mi stalno govori u telefonskim razgovorima. Ne znam što ću. Kaže i da će mi dug narasti na 15.000 kn, kroz suze je govorila prestrašena Dragica Šarić-Dropučić (75) iz zagrebačke Dubrave.
Od kvartovskoga kamatara u travnju je posudila 8000 kuna da bi platila betoniranje invalidske staze, a da situacija bude još tragičnija, stazom se ne može služiti jer susjedi ne dopuštaju uklanjanje betonskih stupova sagrađenih kao sastavni dio zgrade, koji blokiraju stazu. Električna kolica stoje u prizemlju zgrade, ali zbog stupova u njima ne može na ulicu.
- Susjedi su rekli da će rušenje stupova nagrditi zgradu. Mnogi me zbog staze vrijeđaju, kažu da je ruglo, a jedna me susjeda nazvala kučkom i gurnula. Bojim se da mi to opet ne učini i da se ne slomim ako padnem - priča očajna starica koja je molila Gradsko stambeno komunalno gospodarstvo da joj refundiraju novac za stazu koju po zakonu svaki ulaz mora imati. Odgovorili su joj, kaže, da trenutno nemaju novca za isplatu.
Starica je 90-postotni invalid rada. Samo želi ponekad izaći na zrak, otići liječniku i do trgovine. Sada po namirnice uopće ne ide i ovisi o hrani koju joj dovoze preko Centra za socijalnu skrb.
INVALIDSKA MJESTA SU RIJEŠENA, PROBLEM SU RAMPE
U Zagrebu, ali i u većini gradova u Hrvatskoj, problem su pristupne rampe za invalide. Zgrade starijih godišta nemaju stazu ili rampu za invalide, kako bi ljudi s teškoćama u kretanju mogli bez problema ulaziti u kuću. Tek se zadnjih godina počeo rješavati taj problem. Uz zgradu obvezno ide i rampa. Također, počela su se uređivati i parkirna mjesta za invalide.