Ukupno su sukobi u prva tri mjeseca uzrokovali 1293 civilne žrtve, od kojih je 760 ozlijeđenih, a ostalo su ubijeni, uključujući 152 djece i 60 žena, rekla je UN-ova misija u Afganistanu (UNAMA) u svojem tromjesečnom izvješću.
Nasilje je poraslo nakon 29. veljače kad je potpisan sporazum između SAD-a i talibana o povlačenju američkih snaga u zamjenu za talibansko jamstvo sigurnosti. Sporazum je uključivao obvezu talibana i afganistanske vlade da poduzimaju napore u svrhu postizanja mira.
Talibani odbili prekid vatre
"Izvješće bilježi uznemirujući porast nasilja tijekom ožujka, u vrijeme dok su postojale velike nade da će afganistanska vlada i talibani započeti mirovne pregovore, ali i pronaći način da smanje sukobe i zaštite Afganistance od covida-19", navodi UNAMA.
Unatoč tome, broj žrtava u prva tri mjeseca ove godine bio je najniži od 2012. godine. Period je uključivao smanjenje nasilja koje je prethodilo potpisivanju sporazuma.
Deborah Lyons, UN-ova specijalna predstavnica za Afganistan i šefica UNAMA-e, ponovno je pozvala na prekid vatre, što su talibani proteklih dana odbili.
"Kako bi sačuvali živote brojnih civila u Afganistanu i dali zemlji nadu u bolju budućnost, imperativ je prestanak nasilja", rekla je.
Napori prema formalnim mirovnim pregovorima slabe uslijed talibanskih napada na vladine snage, unatoč upozorenjima SAD-a da moraju smanjiti nasilje, kao i zbog neslaganja po pitanju oslobođenja zatvorenika.
Politička svađa unutar afganistanske vlade, između predsjednika i njegovog glavnog suparnika nakon spornih izbora, također je odvukla pozornost od mirovnih napora.
Broj smrti civila koje su uzrokovale snage suprotstavljene vladi, posebice talibani, popele su se za više od 20 posto u usporedbi s prvim kvartalom 2019. godine, rekla je UNAMA.
Ciljana ubijanja, grupna smaknuća i otimanje civila također su bila u porastu, rečeno je.
Glasnogovornik talibana odbacio je te brojke rekavši da imaju povjerenstvo za sprečavanje civilnih žrtava zbog čega je taj broj "blizu nule".
Snage afganistanske vlade i druge provladine snage, uključujući i strane vojske, bile su odgovorne za gotovo trećinu smrti, rekla je UNAMA.
Zračni napadi i sukobi u koje je bila uključena indirektna pucnjava tih snaga razlog su smrti djece, rečeno je.