To je to što me zanima!

Vojska je u Turskoj u proteklih 50 godina tri puta rušila vlast

Vojska je u Turskoj kroz povijest uspješno izvela tri državna udara protiv civilnih vlasti. Tri puta su uspjeli svrgnuti vlade, a prvi vojni udar proveli su oficiri i kadeti s vojnih škola iz Istanbula još 1960. godine
Vidi originalni članak

Turska vojska sebe smatra čuvarom sekularnog uređenja u zemlji i od 1960. uspješno je izvela tri državna udara protiv civilnih vlasti, piše agencija dpa.   

Državnim udarom srušena prvog demokratski izabranog premijera

Prvi udar izveden je 27. svibnja 1960. Vojska je smatrala da je ugrožen demokratski sustav. Vlada je ograničila slobodu medija i prava oporbenih političara što je dovelo do studentskih nemira. Vojnim udarom generala Cemala Gursela srušena je vlada prvog demokratski izabranog premijera Adnana Menderesa. 

Premijer Menderes i dva ministra obješeni su u rujnu 1961. Za 12 ostalih, među kojima je bio i predsjednik Celal Bayar, smrtna kazna zamijenjena je doživotnim zatvorom. Vojska je ostala na vlasti 17 mjeseci.

Vojska se ponovno umiješala u turske političke prilike 1971. godine

Druga vojna intervencija izvedena je 12. ožujka 1971. takozvanim "Memorandumskim vojnim udarom". Ona se smatra odgovorom na nasilni ekstremizam krajnje ljevice. Vojska je prisilila premijera Suleymana Demirela na ostavku. Vojska je, pod zapovjedanjem načelnika glavnog štaba, generala Memduha Tagmaca, uputila predsjedniku Cevdetu Sunayu ultimatum za njegovu smjenu.

Sljedeće godine vojska je ponovno predala vlast civilnoj vladi.

Krizno stanje koje je uslijedilo dovelo je do uhićenja oko pola milijuna ljudi

U devetom mjesecu 1979. godine načelnik glavnog štaba, general Kenan Evren, generalu Saltiku zapovijedio je da sastavi izvještaj o stanju u zemlji. U izvještaju koji je Saltik preporučio pisalo je da savjetuje rušenje vlade.  Krizno stanje koje je uslijedilo dovelo je do uhićenja oko pola miliona ljudi, od kojih je oko 230.000 bilo suđeno, a dosuđeno je i oko 50 smrtnih kazni. Uhićeni su svi vodeći političari, raspušten parlament, političke stranke i sindikat. Uhićen je i premijer Demirel kojem je dekretom vojne vlasti zabranjena politička aktivnost.

1982. su donijeli novi Ustav, a vojna vlast  je službeno završila u studenome 1983. godine. Nakon toga je obnovljena demokracija, a vladu je formirao Turgut Ozal iz Stranke domovine.

Dana 30. lipnja 1997. vojska se uplela u politiku ali nije izvela udar. Prisilila je na ostavku  prvog turskog islamističkog premijera Necmettina Erbakana. On je bio mentor sadašnjega turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana.

Idi na 24sata

Komentari 35

  • andrijaxyz 17.07.2016.

    Turska po mom je u banani, ne zato što ne zna, ne zbog politike, ne zbog korupcije, nema naš sindrom. Oni su na putu prema osvajanju eu. To je banana. Kliska, uvjerljiva za sve ekstemiste, pakao za mirne i poštene gradjane. To je svuda po tim zemljama. Napr. Ti napredni ljudi iz islamskih ratom zahvaćenih područja ne bauljaju po eu, ne traže pomoć, oni su davno osigurali plan be. Ovi jadnici ili spavači su balast kojim prcaju nas.... Turci su napredniji, imaju manje balasta, moraju koristiti one koji tog govna imaju na izvoz u eu....

  • biberrr 16.07.2016.

    Državni udari? Čudno da se nitko nije toga sjetio u Hrvatskoj,nakon svog zla i kriminala koji su nam vladajući napravili.

  • Mustafa_Aga 16.07.2016.

    Obaranja ruskog Suhoja i posledica koje su nastale u rusko-turskim odnosima, bila je kap koja je prelila cashu...Erdogan je konacno shvatio da ne moze da se manipulise i fer igra sa Amerikom i Zapadnom Evropom...Amerikanci pod plastom "demokratije" stoje dobro sa vama ali i sa vasim neprijateljima...Pa kad im vise niste potrebni ili postanete neposlusni...Lako im je da vas puste niz vodu...Turska nema sta da trazi u vezi ulaska u EU...EU to nikad nece dozvoliti...Oni uclanjuju male drzave koje mogu biti manipulisane od strane velikih (u prvom redu Nemacka i Francuska)...Buducnost Turske jeste u razvijanju odnosa sa Rusijom, Kinom, i ostalim drzavama u razvoju...Sa Amerikancima i Zapadnjacima, strogo zvanicni ekonomsko-trgovinski aspekt...

Komentiraj...
Vidi sve komentare