Za uređenje i preseljenje Sabora u novu privremenu zgradu Hrvatskog vojnog učilišta na zagrebačkom Črnomercu u proračunu je osigurano 2 milijuna eura, a koliko će cijeli proces u konačnici stajati ovisi o natječajima koji se tek trebaju provesti. Već idućeg tjedna očekuje se potpisivanje sporazuma s MORH-om, a onda kreće cijela procedura. Za idući saziv Sabora u budućoj kongresnoj dvorani treba se preurediti glavna dvorana, u kojoj će se održavati plenarne sjednice, instalirati sustav za glasovanje i drugu tehniku neophodnu za normalan rad.
- Napravit će se klupe i namještaj, ali ići će se na niži rang odnosno neće biti kvalitete i razne koje su trenutno u sabornici, jer riječ je o privremenom prostoru gdje će zastupnici boraviti dvije do tri godine dok se povijesna zgrada na Markovom trgu obnavlja. Strogo će se voditi računa o troškovima - kažu u Saboru.
Uz to u kongresnoj dvorani morat će se dijelom intervenirati u prostore kako bi se od njih napravili uredi za predsjednika i potpredsjednike Sabora, klubove zastupnika, sjednice odbora, tajništva i svih službi koji su vezani za normalno funkcioniranje Sabora. Uređivat će se i dva kata zgrade neposrednoj blizini, gdje su smještena 32 ureda, gdje bi dijelom stručne službe bili i uredi rezervirani za čelnike saborskih odbora. Ta zgrada je također oštećena u potresu, ali puno manjeg intenziteta nego što je to slučaj sa zgradom Sabora na Markovom trgu. Zbog preseljena nema potrebe za smanjenjem broja zaposlenih. U nove prostore sa zastupnicima preselit će dio zaposlenika saborske kuhinje i kafića, koji su inače zaposlenici Ureda za opće poslove Vlade i Sabora, te saborske straže dok će dio njih biti raspoređeno u ostala državna tijela gdje postoji potreba.
- U kongresnoj, ali i drugoj zgradi bit će također biti ugostiteljskog sadržaja. U preliminarnim razgovorima s Pleterom oni su rekli da su spremni preuzeti dio osoblja iz kuhinje, jer će se broj obroka na dnevnoj bazi povećati za njih 200 do 300 - navode u Saboru.
Budući da u zgradi Sabora na Markovom trgu ima značajan broj umjetnina, morat će se i za njih naći rješenje. Sabor je vlasnik manjeg broja umjetničkih dijela.
- Dio ćemo preseliti i njima ukrasiti buduće prostore, jer imat ćemo i tamo reprezentativne prostore. Druge ćemo dogovoriti s muzejima i galerijama, koji su vlasnici, da preuzmu dio umjetnina - rečeno je u Saboru.