Imaju povrtnjak, voćnjak, mali mediteranski vrt i cvjetnjake, a kompostiranje im je mačji kašalj. Vrlo se dobro kuže u to kako razumno trošiti struju i vodu i kako pravilno razvrstati skupljeni otpad. Tako je to u zagrebačkom vrtiću Malešnica, maloj školi za male ekologe, među kojima čak i bebači znaju da papir ide u jedan spremnik, a plastika u drugi. Da sve bude kako treba, brine se eko-patrola, sastavljena od dvoje djece i jednog odraslog – odgajatelja ili, kako ih zovu, eko-koordinatora.
U eko-školi Malešnica živimo za čist okoliš. Svu našu djecu učimo da mogu pridonijeti, počevši od najmlađih koje potičemo da papir bacaju u za to predviđeno mjesto. Ista je priča i s plastikom. Tu se zadržavamo na manjim koracima, idemo postupno. Starija pak djeca, osim razvrstavanja otpada, znaju ga i kompostirati i reciklirati. Mnogi od kuće, recimo, donose stare baterije, novine ili plastične boce koje potom mijenjaju za novac kojeg onda 'obrću' tako što kupe nešto za vrtić, materijale za izradu eko-plakata, primjerice. Tako samima sebi vraćaju i uče ne samo o potrebi čuvanja okoliša, već i o poduzetništvu, o životu samom – objašnjava ponosna odgajateljica vrtića Inga Hafizadić.
Nedavno su imali posebnu akciju kojom su pokazali da im je moto zaista sljedeći: Poučno, zabavno, korisno. Tako su djeca, ali bome i roditelji, 14. studenoga zasukali rukave i počistili vrtićko dvorište i parkove.
Bio je to dio kampanje 'Za manje otpada: Litter Less' koju su dužne ispoštovati sve Eko-škole. Diljem svijeta takvih je dvjestotinjak, među ostalima i Malešnica. Titulu je vrtić od Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš Vijeća Europe, dobio 2012., mada se ekologijom njegovi odgajatelji, u manjoj ili većoj mjeri, bave još od 2006.