Veliko vijeće Sindikata hrvatskih učitelja objavilo je kako prekida štrajk u osnovnim školama.
- Pokazali smo okolini koliko je naša profesija marginalizirana, koliko smo materijalno, ali i statusno degradirani. No, mi smo i ovaj put pokazali da bez obzira što nas ponekad ne znaju cijeniti drugi, kao npr. Vlada Republike Hrvatske, da mi znamo cijeniti sebe i braniti svoju profesiju. Zaustavili smo sustav, ukazali smo društvu na probleme u obrazovanju, pokazali jedinstvo - USPJELI SMO! - objavio je sindikat na svojim stranicama i dodao:
- Veliko vijeće, kao nadležno tijelo, donijelo je odluku o prekidu štrajka. Dostojanstveni izlazimo iz štrajka iako ćemo još dugo pamtiti gorak okus pisma namjere što nam je Vlada Republike Hrvatske jučer uručila kao čestitku prije Dana učitelja. Na kraju vam svima poručujem: Ovo nije kraj, ovo je samo početak.
Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama i dalje nastavlja štrajk te želi pregovore s premijerom Milanovićem i ministrom Lalovcem. Sindikat Preporod priopćio je da oni ostaju u štrajku do ispunjenja zahtjeva upućenog Vladi ili do donošenja odluke o prekidu štrajka od strane ostalih triju sindikata.
Prekinut je štrajk u osnovnim školama, a nastavlja se u srednjima, potvrdili su čelnici dvaju sindikata - Sanja Šprem iz Sindikata hrvatskih učitelja te čelnik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Branimir Mihalinec.
Štrajk obustavili i na fakultetima
Nakon učitelja od štrajk se od četvrtka obustavlja i u sustavu znanosti i visokog obrazovanja. Na provedenom referendumu 56,9 posto članstva izjasnilo se protiv nastavka štrajka, dok je za štrajk dulji od pet dana bilo 43,1 posto članova obuhvaćenih referendumom.
Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja je u periodu od 29. do 30. rujna 2015. godine proveo referendum među svojim članovima o nastavku štrajka, sukladno obvezi koju ima po Statutu. Naime, statut im propisuje da je za svaki štrajk dulji od pet dana obvezno provesti referendum, a smatra se da je štrajk referendumom prihvaćen ako se za štrajk izjasnilo više od 50 posto ukupnoga broja članova na koje se referendum odnosi.
Prema podacima zaprimljenim 1. listopada do 11 sati od ureda državne uprave u županijama i Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport Grada Zagreba, a kojima su školske ustanove slale podatke, u 319 srednjoškolskih ustanova, što uključuje i učeničke domove, u štrajk je uključeno 24,68 posto radnika.