Informativni centar za izbjeglice iz ruskom invazijom ugrožene Ukrajine otvoren je u pothodniku na središnjem osječkom Trgu Ante Starčevića, a u njemu mogu dobiti sve potrebne informacije za boravak u Osječko-baranjskoj županiji u kojoj ih je trenutno oko 350.
Nakon što je s osječkim gradonačelnikom Ivanom Radićem u utorak obišao Info centar, župan Ivan Anušić rekao je kako dobro protječe integracija ukrajinskih izbjeglica u osječko-baranjsku zajednicu.
- Ovo je info punkt na kojemu izbjeglice mogu riješiti sve svoje potrebe, od ishodovanja dokumenata do komunikacije s eventualnim poslodavcima - pojasnio je Anušić i dodao da izbjeglice s ratom pogođenih područja na jednom mjestu mogu dobiti sve informacije nužne za nesmetani boravak na području županije.
Istaknuo je da cijeli sustav i županijski Stožer civilne zaštite pomažu kako bi povezali sve potrebe izbjeglica na jednom mjestu, od integracije djece u predškolski i obrazovni sustav, do razgovora s potencijalnim poslodavcima i predstavnicima Zavoda za zapošljavanje.
Pozvao je sve poslodavce koji imaju potrebe za radnicima da se javite u Info centar i povežu se s Ukrajincima koji žele za njih raditi, a one koji žele ponuditi svoje stambene prostore za smještaj izbjeglica, to ovdje učine jer u sljedeće tri godine Europska komisija i hrvatska Vlada u potpunosti snose troškove njihova stanovanja.
Radić je podsjetio je da su se županija i grad na vrijeme počeli pripremati za ovu situaciju, donošenjem Akcijskog plana.
Tako je za najmlađe u Kulturnom centru opremljen dječji kutak koji je već popunjen te se priprema njegovo proširenje, kazao je i naglasio kako u gradu čine sve da se izbjeglice osjećaju dobrodošlo.
- Mi u Osijeku dobro znamo što znači rat i što znači biti prognanik, tako da suosjećamo s tim ljudima i svima nam je velika želja da rat što prije završiti i da se ovi ljudi mogu vratiti svojim kućama - poručio je Radić.
Predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Tomislav Ramljak kazao je da u Info centru svakodnevno radi jedna pravnica i prevoditelj, a dio volontera pomaže u obavljanju svakodnevnog posla u suradnji s "Pravnom klinikom" osječkog Pravnog fakulteta.
Naveo je da poslodavci ovdje mogu dogovoriti susret s izbjeglim osobama, obaviti razgovor i informirati ih o ugovoru o radu te možda ostvariti i poslovnu suradnju.
Najavio je i početak tečaja hrvatskog jezika za izbjeglice kako bi ih se što kvalitetnije integriralo u zajednicu, a prva grupa za tečaj broji 30 odraslih osoba kojima je osigurano čuvanje djece u vrijeme predavanja.