To je to što me zanima!

U Osijeku danas povećana koncentracija lebdećih čestica u zraku, građani pozvani na oprez

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video
Ovih dana kvaliteta zraka u gradu je bila zadovoljavajuća, ali u ovom trenutku je povećana koncentracija lebdećih čestica u zraku
Vidi originalni članak

Zbog povećane koncentracije lebdećih čestica u zraku osječka Gradska uprava pozvala je u subotu građane da ne izlaze van i ne zadržavaju se na otvorenom prostoru ako ne moraju.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Osječki gradonačelnik Ivan Radić rekao je na konferenciji za novinare kako se u Osijeku osjeća smrad spaljene plastike, jer je vjetar okrenuo smjer i puše južno prema gradu.

- Ovih dana kvaliteta zraka u gradu je bila zadovoljavajuća, ali u ovom trenutku je povećana koncentracija lebdećih čestica u zraku, pa apeliramo na sugrađane da, ako ne moraju izlaziti van i zadržavati se na otvorenom prostoru, to i ne rade - poručio je Radić.

Napominje kako će Gradska uprava i dalje pratiti stanje i izvještavati javnost ovisno o koncentraciji lebdećih čestica, jer bi prema vremenskoj prognozi vjetar trebao nastaviti puhati južno prema Osijeku.

ISPITIVANJE KVALITETE ZRAKA Zrak u Osijeku dobar, u okolnim mjestima neznatno ili manje povećanje onešišćenja

Zbog svega se otkazuje humanitarna akcija u povodu Dana ružičaste vrpce, koja se trebala održati na Trgu Ante Starčevića, dok se Sajam antikviteta neće otkazivati, ali će se građanima uputiti obavijest s najnovijom preporukom.

- Ima mjesta oprezu, ali nema mjesta panici. Određene probleme može stvoriti samo dugotrajno izlaganje, ali ako nema potrebe neka građani ne borave na otvorenom, dok se koncentracija lebdećih čestica u zraku ne smanji - istaknuo je Radić.

Izvijestio je i da je veliki dio požarišta u tvrtki "Drava international" zatrpan sa zemljom kako bi se zaustavilo izdimljavanje.

- Dio požara iz kojeg i dalje izlazi dim ne smije se dirati, s obzirom da policija mora obaviti očevid, te se taj dio požara zalijeva vodom i pjenom, kako bi se smanjio dim - rekao je. 

Županijski stožer Civilne zaštite, koji se danas sastao, donio je Zaključak o proglašenju velike nesreće te Zaključak i zahtjev koji je upućen Vladi RH i MUP-u o proglašenju ekološke katastrofe, a tu odluku donosi Vlada na idućoj sjednici, a o tome je izvijestio župan Osječko-baranjski Ivan Anušić.

- Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu vrši uzorkovanje tla, povrća i voća i usjeva na području županije, rezultate ćemo imati vrlo brzo i dostavit ćemo ih javnosti, da vidimo koja je koncentracija onoga što se proteklih dana događalo zadržalo na tlu i na namirnicama koje svakodnevno konzumiramo - rekao je Anušić.

- Hranu svakako treba prati, neovisno o ovom događaju. Hranu koja se može oguliti, poput jabuke, trebalo bi svakako oguliti prije jela. Bitno je izbjegavati lisnato povrće koje je puno teže oprati i više apsorbira čestica. Ali nećemo žuriti s nekim zaključcima, čekamo rezultate analize koja je u tijeku - dodao je.

Naglasio je da ovaj požar nije incident, nego katastrofa koja već četiri dana ugrožava zdravlje ljudi, životinja, hranu, vodu i zemlju.

- Mislim da su to dovoljni razlozi da se ovo proglasi ekološkom katastrofom, s obzirom na to kolika količina plastike je izgorjela tamo, što je vidljivo na slikama. Zamislite koja je to onda koncentracija čestica koje se nalaze u zraku. Nema više otvorene vatra, ali još uvijek se dimi i još uvijek su temperature od 300 do 500 stupnjeva Celzijevih na samom zgarištu jer se plastika pretvorila u jezero rastopljene plastike i još se uvijek nije ohladila - objašnjava Anušić.

Po njegovoj slobodnoj procjeni je izgorjelo između 250 i 300 tisuća kubika plastike koja je u atmosferu gurnula zagađenje koje se vidjelo iz svemira.

- Pitanje je odgovornosti onih koji su do ovoga doveli činjenjem ili nečinjenjem i to mene kao župana zanima jer sam ja taj koji predstavlja žitelje Osječko-baranjske županije - naglasio je.

- Čak 17 hektara površine je bilo upotrebljeno za deponiranje plastike koja je smrvljena u male granule i koja je stavljena u velike vreće. Ta plastika je negdje dosezala do 7 metara visine, a negdje nije bilo manje od 2 do 3 metra. Gospodin Bede je odgovorna osoba, odnosno vlasnik te firme. Jučer sam podnio kaznenu prijavu, a to će učiniti i općine u okolini grada Osijeka koje su ugrožene dimom. Podnio sam kaznenu prijavu tražeći odgovornost čovjeka za kojeg smatram da je odgovoran, on je tu firmu vodio i na kraju krajeva doveo do kud je doveo. Važno je naglasiti da nakon završenog požara timovi koji su ušli čistiti su počeli propadati u zemlju, a to se dogodilo i vatrogascima. Utvrdilo se da ispod zemlje postoji još jedno skladište te plastike, drugim riječima zakopana plastika. Tako da ćemo dobiti još puno odgovora, nemojmo prejudicirati, a ovo što ja govorim su činjenice - rekao je Anušić.

- Dozvola je bila za 20 tisuća, da je to planulo bio bi manji incident, a ovako je ekološka katastrofa - dodao je.
 

Idi na 24sata

Komentari 3

  • 07.10.2023.

    južno prema Osijeku? tvornica je u baranji ili?

  • Prki600 07.10.2023.

    Srećom pa su bašte pobrane.

  • TVP 07.10.2023.

    Tako je to kada kvaliteta zraka i zdravlje ljudi ovisi o smjeru vjetra a ne o zakonskim uvjetima i propisima nečijeg poslovanja.

Komentiraj...
Vidi sve komentare