Oluja je kruna svih naših pobjeda kojoj su prethodile mnogobrojne operacije, kao i obučavanje i pripremanje pripadnika za oslobađanje okupiranog hrvatskog teritorija. Uloga 1. gardijske brigade Tigrovi u Oluji nemjerljiva je, kao i ukupan doprinos drugim zadaćama koje su izvršavali. Odvijale su se na vrlo zahtjevnom i nepristupačnom terenu gdje je trebalo presjeći neprijateljske snage i tako im oslabiti mogućnost otpora, deblokirati bihaćku enklavu i spriječiti ponavljanje druge Srebrenice, govori nam Ilija Vučemilović Šimunović, predsjednik Udruge veterana Tigrova.
Svi pripadnici Tigrova u Oluji bili su borbeno angažirani. Postrojba je držala glavni pravac Glibodol - Lička Jasenica - Saborsko - Drežnik Grad.
Prvoga dana operacije Tigrovi su usklađenim djelovanjem s drugim postrojbama HV-a probili neprijateljsku crtu i izbili na liniju Podgradak - Glibodolski križ - Potkapela. Probili su neprijateljske crte, a posade tenka M 84 svojom su vatrom neutralizirale neprijateljske otporne točke.
- Malo je poznato da su Tigrovi u Oluji djelovali u dva zborna područja - Gospić i Karlovac te ukupno prevalili više od 400 kilometara, što je bilo iznimno zahtjevno, kako za ljudstvo, tako i za tehniku. Tu zahtjevnu zadaću mogli su izvršiti samo iznimno uvježbani i visoko motivirani vojnici, što su Tigrovi u nebrojenim bitkama i operacijama prije Oluje i pokazali - govori Vučemilović.
Drugog dana operacije, unatoč neprohodnom terenu i velikoj količini minsko-eksplozivnih sredstava, kao i jakom neprijateljskom otporu te pretrpljenim gubicima, oslobođena je Lička Jasenica, uporište neprijateljskih snaga na prvoj crti.
Treći dan postrojbe su nastavile izvršavanje borbene zadaće i podređene su zbornom području Karlovac. Kretale su se pravcem Veljun - Topusko - Vrginmost te dovele u okruženje neprijateljski korpus na području Petrove gore i tako olakšale napadna djelovanja snagama oko Petrinje.
- Danas, s odmakom od 24 godine, moram izraziti nezadovoljstvo odnosom i stanjem prema vrijednostima ne samo pobjedničkih operacija HV-a, u kojima je slomljen san o velikosrbijanskoj ideologiji, nego i prema Domovinskom ratu. Ljuti me kad se o operaciji Oluja govori kao o nekoj igri, bežaniji neprijateljskih snaga. Ne, poštovana gospodo. Oluja je bila itekako zahtjevna operacija u kojoj su mnogobrojni i najbolji sinovi ugradili svoje živote u ono što danas baštinimo, a to su slobodna i neovisna Hrvatska - istaknuo je Vučemilović.
Naglasio je da su uz nemjerljiv doprinos Tigrovi u Oluji, kao i u drugim operacijama, podnijeli golemu žrtvu. Prvog dana Oluje poginuli su Zvonko Štrok, Mijo Zijan i Darko Zrakić, drugog dana Ivica Kovačić, a trećeg Ivan Belečetić i Josip Jakša.
- Tijekom Domovinskog rata 367 naših najboljih dalo je svoje živote. Za šest nestalih suboraca još tragamo - govori Vučemilović.
Žalosti ga što se hrvatsko društvo nije na pravi način nastavilo izgrađivati na vrijednostima zajedništva koje ih je krasilo cijeli Domovinski rat.
- Uz politike koje su najodgovornije, ne isključujem ni svoju, našu, odgovornost hrvatskih branitelja i veterana što se nismo suprotstavili negativnim pojavama, nego pristali biti dekor takvoj politici - zaključio je Vučemilović Šimunović.