Na južnoj strani Banovog brda u snijegom pokrivenoj Baranji ovih je dana počela cvasti domaća rajčica. Koncern Agrokor i Belje d.d. dovršili su izgradnju najvećeg i najmodernijeg staklenika u Hrvatskoj vrijednog 78 milijuna kuna.
'Grapolo' i 'beef' rajčica na 45.000 kvadrata
Kompleks nazvan Mitrovac dio je beljskog projekta koji je primjer održivog razvoja i ekološke napredne proizvodnje, a sastoji se od ogromnog staklenika na površini od 45.000 kvadrata, farme, bioplinskog postrojenja i solarne elektrane. Staklenik je opremljen najsuvremenijom tehnologijom i u njemu će se, pod kontroliranim uvjetima, uzgajati grapolo i beef rajčica namijenjena za hrvatsko tržište.
Biljka u stakleniku ima idealne uvjete jer u njemu imamo šest klimatskih zona koje se računalno ili ručno mogu podešavati po potrebi, kao i relativna vlažnost zraka, kaže Ljiljana Vajda-Mlinaček
- Sadnice rajčice kupljene su u Nizozemskoj i dopremljene su i zasađene u kockama kamene vune. Biljka se nalazi na metar od zemlje i posađena je u kokosove jastučiće koji zamjenjuju zemlju i daju joj većinu potrebne hrane, a ostalo dobiva preko hranidbenih cjevčica u kapljicama. Biljka u stakleniku ima ideale uvjete jer u njemu imamo šest klimatskih zona koje se računalno ili ručno mogu podešavati po potrebi, kao i relativna vlažnost zraka. Imamo ventilatore u svim dijelovima staklenika, pokretne platforme između svakog reda rajčica koji omogućuju brže i lakše kretanje te također kontrolirano navodnjavanje, ozračivanje i zasjenjivanje staklenika, ako ima previše sunca. Uzeli smo najbolja rješenja iz dosadašnjih praksi uzgoja u staklenicima u inozemstvu - kaže Ljiljana Vajda-Mlinaček, direktorica Sektora marketinga i turizma u Belju.
Stabljike rajčice rast će do 17 metara
Nepregledan staklenik izvrsno se uklopio u baranjski krajolik, a njegova lokacija pomno je odabrana, obzirom da južna strana Banovog brda ima broj sunčanih dana u godini kao i južna Dalmacija. Stabljike rajčice već su do metra visine, a rasti će do 17 metara, a već se vide i prvi cvjetovi. U travnju će se pojaviti i plodovi.
Za oprašivanje kupili bumbare iz Nizozemske
Kako bi proizvodnja bila posve ekološka, za oprašivanje biljaka kupljeni su bumbari.
- Bumbari su također iz Nizozemske. Staklenik ima najnoviju tehnologiju, ali većinu stvari ipak mora odradili ljudska ruka, i priroda. Trenutno imamo 50 stalno zaposlenih koji svakodnevno uče o ovakvom uzgoju rajčice. Uskoro će biti još više posla jer očekujemo da će branje plodova ići svaki tjedan te da bi ukupno, u ovoj godini, mogli imati 2300 tona. Za usporedbu, u komercijalnoj proizvodnji u kućanskim vrtovima može se uzgojiti do 20 kg rajčice na kvadratni metar, a u našoj čak 52 kg - kaže Marija Drljepan-Bilandžić, mlada tehnologinja zadužena za brigu o biljkama.
Ideja je da uzgojimo posve prirodnu rajčicu koja se neće ni okusom ni bojom razlikovati od one koju u vrtovima uzgajaju naše mame i bake, kaže Marija Drljepan-Bilandžić
U staklenik posjetitelji mogu ući samo u zaštitnim odijelima jer na biljke ne smije doći nikakav nametnik, obzirom da se ne smiju kemijski tretirati.
- Ideja je da uzgojimo posve prirodnu rajčicu koja se neće ni okusom ni bojom razlikovati od one koju u vrtovima uzgajaju naše mame i bake. A takvu bismo rajčicu onda imali u trgovačkim centrima tijekom cijele godine - kaže Marija.
Dodaje kako će ova rajčica ići na police odmah nakon što se ubere.