To je to što me zanima!

U Meggle mlijeku je čak sedam puta veća količina aflatoksina

Povećane količine aflatoksina nađene su u trajnom mlijeku Dukat 3,8 posto mliječne masti, mlijeku Meggle 2,8 posto, Lidl 2,8 posto te Mercator 2,8 posto
Vidi originalni članak

Od ukupno 12 uzoraka mlijeka uzetih s polica trgovina, u četiri uzorka pronađena je nedozvoljena razina aflatoksina, pokazali su rezultati analize. Na analizu su uzete četiri vrste mlijeka iz Hrvatske, pet iz BiH i tri iz Europske unije. Od hrvatskih mlijeka u dva su pronađene povećane količine aflatoksina, izvijestio je pomoćnik ministra zdravlja za sanitarnu inspekciju Ivo Afrić.

Radi se o trajnom mlijeku Dukat 3,8 posto mliječne masti u kojem je nađeno 0,081 mikrograma aflatoksina po kilogramu (Rok trajanja 15.5.2013.), te o trajnom mlijeku Meggle 2,8 posto mliječne masti u kojem je razina aflatoksina bila čak sedam puta veća od dozvoljene, odnosno 0,364 mikrograma po kilogramu (Rok trajanja 3.8. 2013.).

Povišene količine aflatoksina pronađene su i u dva mlijeka iz BiH - u trajnom mlijeku robne marke Mercator 2,8 posto mliječne masti (rok trajanja 16.5. 2013.) u kojem je nađeno 0,15 mikrograma aflatoksina po kilogramu, i u trajnom mlijeku robne marke Lidl 2,8 posto  mliječne masti (rok trajanja 30.6. 2013.) u kojem je bilo 0,07 mikrograma aflatoksina po kilogramu. 

POGLEDAJTE KOJA MLIJEKA SU ISPRAVNA

Sva navedena mlijeka, koja su proizvedena u siječnju ove godine, se povlače iz prodaje, s tim da će na Dukatovom mlijeku ponovno provesti analizu na reprezentativan način kako bi se mogla donijeti ocjena za cijelu seriju, jer je ovaj uzorak bio premali. 

Analizu je proveo ovlašteni službeni laboratorij zagrebačkog Zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar, koji je akreditiran za tu vrstu analize.

Iz Ministarstva poljoprivrede su priopćili kako se sva mlijeka testiraju i kontroliraju, a posebna pozornost obraća se na mlijeka iz istočne Hrvatske. Kontroliraju i stočnu hranu. 

Pomoćnica ministra poljoprivrede Mirjana Mataušić Pišl rekla je da će provjeriti kukuruz i ostale žitarice kod kooperanata proizvođača mlijeka koje mogu biti uzrok onečišćenja mikotoksinima.  

Idi na 24sata

Komentari 269

  • ja_i_ja 28.02.2013.

    ali meni je ovo fascinantno! kako je "zaraženo" samo određeno mlijeko, s određenim rokom trajanja,a drugo nije?? pa što postoje krave koje daju mlijeko za veljaču, druge za travanj i tako dalje??? i uostalom, što je onda sa govedinom koju također jedemo??

  • Hasenfefer 21.02.2013.

    Ovak, Čemu Vama služe Iso, Haso, Bog te Mazo. Pa meni je žao konja, ali mi indijanci smo naučeni kada gladujemo da i svog najboljeg prijatelja pojedemo. Mene nekaj drugo brine, kad vidim da i Kinezi nam dostavljaju smrznutu hranu. Znači mene zanima da li je inspekcija napravila aanalizu na druge životinje, Mule, Medvede, zmije, ili ne daj bože pese, mačke, grlice, žohare, pacove................ Uglavnom u zadnje vrijeme sam nešto smršavio, ali misli da nije samo zbog toga što sam zaljubljen. lp Crni na dijeti

  • GordanaBalint 20.02.2013.

    nije mi jasno kako se to moglo dogoditi pa bar mi radimo po europskim standardima, krave hranim u mc donaldsu, vodio ih u dubai , na manikure razno razne( lakiranje papaka i td.) sve su strucno osposobljene i fakultetski obrazovane, pa sad vas molim gosp. ministre da mi objasnite kako se to dasilo( nadam se da znate sta je krava)

Komentiraj...
Vidi sve komentare