To je to što me zanima!

U Međimurju nijedan azilant, a u Istri i Rijeci ih je samo 15?

Država je dužna azilante integrirati u društvo kako bi, zadržavajući svoju kulturu, prihvatili vrijednosti i norme hrvatskog društva, a društvo prihvatilo njih
Vidi originalni članak

Najviše azilanata primljenih u Hrvatsku, njih 620, smješteno je u Zagrebu, a najmanje ih je u županijama koje slove kao multikulturalne, što ukazuje na slabosti državne politike, piše u četvrtak Večernji list.

Hrvatska je od 2015. odobrila međunarodnu zaštitu za 696 ljudi, najviše porijeklom iz Sirije, Iraka i Afganistana. Prema podacima MUP-a, azil je odobren za njih 620, dok je za 76 osoba odobrena supsidijarna zaštita. Usto, Vlada je ispunila preuzete obveze iz 2015. i 2017. o primanju 250 izbjeglica iz Sirije preseljenih izravno iz Turske, a donijela je i treću odluku kojom se obvezala prihvatiti do 150 državljana trećih zemalja, time pokazujući solidarnost s drugim članicama EU, navodi dnevnik.

Ističu kako je očekivano najveći broj azilanata smješten u Zagrebu (620), ali čudi da su Istra i Primorsko-goranska županija koje slove kao multikulturalne i tolerantne zajedno primile svega 15 osoba.

Država je dužna azilante integrirati u društvo kako bi, zadržavajući svoju kulturu, prihvatili vrijednosti i norme hrvatskog društva, a društvo prihvatilo njih. No Hrvatska nema migracijsku politiku niti se dosad susretala s integracijom većeg broja stranaca iz trećih zemalja pa se integracija odvija temeljem Vladinih akcijskih planova za integraciju izbjeglica i azilanata, ističe Večernji.

Spominju i istraživanje u izdanju Vlade i Vladina Ureda za manjine koje je pokazalo da najnižu podršku pravima azilanata, najviša očekivanja negativnih promjena i najmanju spremnost za pomoć pokazuju građani u dalmatinskoj regiji pa u istočnoj Hrvatskoj, a pozitivnije stavove imaju Istarska i Primorsko-goranska županija te središnja Hrvatska.

Spremnost na bliske kontakte s azilantima najmanja je u dalmatinskoj regiji, potom u istočnoj Hrvatskoj, a najviša u primorskoj i središnjoj. Zato čudi što u Istarskoj županiji prebivalište ima samo 11 azilanata, u Primorsko-goranskoj tek 4, dok u Sisačko-moslavačkoj županiji prebiva 87 azilanata, u Zadarskoj 43, u Brodsko-posavskoj 42 osobe, Zagrebačkoj 34, Splitsko-dalmatinskoj 7, Varaždinskoj 6 i Dubrovačko-neretvanskoj 1. Međimurska županija ima pak 0 azilanta, donosi Večernji list.

 

Idi na 24sata

Komentari 11

  • ljubica ljubičica_1 05.09.2019.

    Samo u Međimurju fala azilanti!Ko da ima malo Roma.Azilante smjestite u Slavoniju ,Liku i po otocina jer ima malo stanovništva.

  • kloner111 05.09.2019.

    U mom kraju su uglavnom ljevičari zagovaratelji prava migranata na sve , ali isti ti ne vole dalmoše, hercegovce, bosance, slavonce koji su se "dotepli" u njihov kraj. Tak da mi to izgleda kao obična floskula - za sve sam kao ljevičar, ali ne u svom selu!

  • 05.09.2019.

    Da imamo vodstvo sa stavom kako zastititi svoj narod, ne bi nilo ovog clanla.

Komentiraj...
Vidi sve komentare